Liečba dexametazónom, ktorý Európska lieková agentúra (EMA) odporučila pre pacientov so závažným priebehom ochorenia Covid-19, bude dostupná aj pre slovenských pacientov. Pre TASR to potvrdil konateľ spoločnosti Krka Slovensko Marjan Vrbnjak s tým, že predpokladaný termín ukončenia všetkých potrebných procesov je najneskôr január/február 2021.
Ozrejmil, že liek je už v súčasnosti na slovenskom trhu. ,,Práve je v procese schvaľovania pridania indikácie na liečbu Covid-19. Po schválení zmeny členskými štátmi a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv bude táto liečba oficiálne dostupná aj pre slovenských pacientov," povedal Vrbnjak.
Ministerstvo zdravotníctva nerokuje s Ruskom o dodávkach favipiraviru na Slovensko
EMA odporučila užívanie liečiva dexametazón u dospelých a dospievajúcich od 12 rokov, ktorí potrebujú podpornú liečbu kyslíkom. Liečivo sa môže užívať orálne alebo podávať infúziou. Britskí výskumníci v júni zverejnili dôkazy, že dexametazón znižuje úmrtnosť vážne chorých hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 o tretinu v porovnaní s bežnou liečbou alebo placebom. Krátko nato vláda Spojeného kráľovstva schválila jeho používanie v nemocniciach. Skúsenosti s liečbou majú aj slovenskí lekári. Dobré výsledky zaznamenali na Klinike infektológie v Univerzitnej nemocnici Bratislava, kde bolo hospitalizovaných aj vyliečených najviac pacientov s Covid-19 na Slovensku počas prvej vlny pandémie.
,,Dexametazón je kortikosteroidné liečivo, ktoré je v EÚ i na Slovensku dostupné vo viacerých liekoch a používa sa už niekoľko desaťročí," vysvetlil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Je určený na liečbu rôznych zápalových ochorení a na zníženie imunitnej odpovede pri liečbe alergií a autoimunitných ochorení. Používa sa tiež spolu s inými liekmi pri onkologických ochoreniach a na prevenciu vracania. ,,Dexametazón sa začal skúmať ako potenciálna liečba u pacientov s Covid-19 pre jeho schopnosti znižovať zápalovú reakciu, ktorá zohráva dôležitú úlohu v celom procese ochorenia najmä u niektorých hospitalizovaných pacientov," vysvetlil ŠÚKL.