Stovky diplomatov a expertov na zdravotnú bezpečnosť sa zhromažďujú v Ženeve, aby zápasili s rastúcim rizikom, že vírusy, baktérie a iné patogény môžu byť použité ako zbrane. Prítomnosť Ruska však ohrozuje ich úsilie, informuje agentúra Bloomberg.
Ruská dezinformačná kampaň, ktorá tvrdí, že USA majú tajné laboratóriá biologických zbraní na Ukrajine, pravdepodobne podkope rokovania na konferencii zameranej na posilnenie Dohovoru o biologických zbraniach. Ide o prvú globálnu zmluvu o odzbrojení, ktorou sa svetoví lídri snažia zakázať celú kategóriu zbraní hromadného ničenia.
Prvýkrát za šesť rokov sa v ženevskom Palais des Nations stretávajú zástupcovia USA, Ruska, Číny a ďalších krajín, aby zmluvu prehodnotili. Odborníci na zdravotnú bezpečnosť sa však obávajú, že Rusko využije trojtýždňovú konferenciu ako platformu na opätovné šírenie falošných tvrdení, ktoré majú zasiať nedôveru v USA a Ukrajinu.
„Očakávam veľa zvýšeného napätia,“ povedala zástupkyňa riaditeľa v Johns Hopkins Center for Health Security Anita Ciceroová. „Otázkou je, či Rusko zdvojnásobí svoje obvinenia, a preto sa uzatvoria len obmedzené dohody, alebo či to nie je len bočná show.“
Američania vraj majú čo skrývať
Od februárovej invázie na Ukrajinu vláda prezidenta Vladimira Putina opakovane tvrdila, že jej nepriateľ spolupracuje s USA na biologických zbraniach. Šéf OSN pre odzbrojenie povedal, že v krajine nie sú žiadne známky takýchto zbraní. Americkí predstavitelia uviedli, že Rusko skresľuje výskum podporovaný Spojenými štátmi o obrane proti chorobám a toxínom.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov však minulý týždeň novinárom povedal, že „Američania majú čo skrývať vo svojich vojenských biologických aktivitách na Ukrajine“ a „máme všetky dôvody tvrdiť, že vývoj komponentov biologických zbraní prebieha v tesnej blízkosti k ruským hraniciam.“ Potvrdil, že Rusko túto otázku opäť nastolí na ženevskej konferencii.
Aby však účastníci konferencie mohli konať, musia dosiahnuť konsenzus o tom, aké kroky by sa mali podniknúť počas nasledujúcich piatich rokov. Rusko by mohlo držať tieto rokovania v šachu, uviedli jeho kritici.
„Bojovali sme od februára - takže už mesiace - proti falošným obvineniam,“ povedal Raj Panjabi, hlavný riaditeľ pre globálnu zdravotnú bezpečnosť a bioobranu v Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu, ktorá nedávno vydala novú národnú stratégiu bioobrany. Tá požaduje posilnenie zmluvy. „Dohovor o biologických zbraniach je sám osebe v ohrození.“
Na znak frustrácie sa niektorí zo 650 ľudí, ktorí sa plánovali zúčastniť, rozhodli podujatie úplne vynechať.
Mor, antrax
Biológia sa už dlho používa ako lacný a účinný nástroj vojnových mašinérií. Počas histórie protivníci kontaminovali studne, infikovali zvieratá a šírili mor, kiahne, antrax a žltú zimnicu.
Keďže obavy z biologických zbraní v 20. storočí eskalovali, veľké svetové mocnosti sa opakovane pokúšali a nedokázali dosiahnuť podmienky na zákaz výroby a šírenia infekčných agens, plynov a toxínov. Pretrvávali v obavách, že biologické zbrane môžu spôsobiť masové ľudské obete a zdevastovať kritické zdroje potravy.
Rokovania nakoniec viedli USA a Sovietskemu zväzu k dohode, ktorú dosiahli v roku 1971 a bola otvorená na podpis nasledujúci rok.
Odvtedy sa veľa zmenilo. Vedecký pokrok spôsobil, že tieto živé vojnové nástroje sa teraz ľahšie vyrábajú a je ťažšie ich identifikovať. Zostáva ťažké rozlíšiť medzi umelými, náhodnými a prirodzene sa vyskytujúcimi patogénmi, čo často spôsobilo, že vedecká komunita je zraniteľná voči nepodloženým útokom.
„Rusko sa snaží zasiať nezhody,“ povedala docentka vedy a medzinárodnej bezpečnosti na King’s College v Londýne Filippa Lentzosová. Očakáva, že dezinformačná kampaň bude pokračovať aj na hodnotiacej konferencii Dohovoru o biologických zbraniach.
Cesta vpred
Cieľom konferencie je popasovať sa s problémami, ktoré spôsobuje pokrok vo vede a technike, doriešiť potreby lepších nástrojov na hodnotenie biologického výskumu s dvojakým použitím, tiež hľadanie spôsobov určovania pôvodu zdravotných kríz.
Diplomati budú diskutovať aj o tom, ako zvýšiť zdroje na biologické odzbrojenie. Tím podporujúci Dohovor o biologických zbraniach má ročný rozpočet 1,5 milióna dolárov, čo je podľa Leonarda Benciniho, talianskeho diplomata, ktorý slúži ako dezignovaný prezident konferencie, „na smiech“ v porovnaní s medzinárodnými zmluvami o odzbrojení týkajúcich sa jadrových a chemických zbraní.
L. Bencini povedal, že zostáva optimistom, že možno dosiahnuť konsenzus o budúcich prioritách v oblasti odzbrojenia. „Je to otázka profesionality a medzinárodnej spolupráce,“ povedal. „V stávke je veľa: Z pandémie sa musíme absolútne poučiť. Musíme sa sústrediť na podstatné otázky.“