V novej štúdii audítorskej a poradenskej siete BDO vyslovilo tento názor 87 percent zástupcov vrcholového vedenia firiem zo 44 krajín sveta. Za najväčšie súčasné hrozby považujú rastúcu konkurenciu (56 percent), spomalenie ekonomiky (43 percent) a vynútené prerušenie podnikateľskej činnosti (42 percent).

Štúdia skúmala vnímanie rizík pohľadom 500 členov vedenia spoločností zo všetkých hlavných priemyselných odvetví. Drvivá väčšina z nich sa zhodla, že riziká ohrozujúce ich biznis zosilneli, najmä za posledný rok, keď tento vývoj potvrdilo 100 percent oslovených firiem.

„Svet sa stáva nebezpečnejším miestom, čo umocňuje súčasná úroveň ekonomickej a politickej neistoty. Podniky čelia rizikám v mnohých podobách, technologickým, politickým, ekonomickým, klimatickým a množstvu ďalších,“ komentoval prieskum partner a vedúci oddelenia riadenia rizík a poradenských služieb v BDO UK Nigel Burbidge.

Samotné technológie sú firmami vnímané rozporuplne. Internet vecí, takzvané big data a pokročilá analytika umožňujú v mnohých sektoroch vznik nových firiem a rast tých terajších. Nové technológie so sebou na druhej strane prinášajú aj veľké riziká, ktorá podľa firiem spočívajú v kybernetickej zodpovednosti či zlyhávaní inovácií.

Riziko spomalenia ekonomiky je najsilnejšie medzi zástupcami firiem z oblasti EMEA (Európa, Stredný východ, Afrika). Polovica z týchto spoločností za druhé najväčšie riziko označuje trhové zmeny, čo je v porovnaní s Áziou a predovšetkým Amerikou výrazne viac.

Tento fakt je zapríčinený najmä neistou budúcnosťou EÚ a vyhliadkami na možný odchod Grécka a Veľkej Británie z únie, čo by ovplyvnilo biznis nielen európskych firiem.

Hoci obavy z núteného prerušenia prevádzky či podnikateľskej činnosti patrili vždy medzi značné riziká, v posledných rokoch sa predovšetkým zmenili príčiny. Zatiaľ čo v minulosti boli pôvodcami takmer vždy prírodné katastrofy, dnes je príčin oveľa viac, a nie všetky súvisia so škodami na majetku. Z tých hlavných ide o teroristické hrozby, kybernetické útoky, zlyhanie informačného systému a pandémie.