Účastníci štvrtkového samitu Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Budapešti sa zhodli v tom, že v Európe by mal byť čo najskôr mier. Vo štvrtok to na tlačovej konferencii po zasadaní EPC povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

„Situáciu, o ktorej sme dnes rokovali, možno označiť za ťažkú, komplikovanú a nebezpečnú,“ podčiarkol maďarský premiér a zdôraznil, že európsky mier, stabilita a prosperita sú ohrozené súčasne.

Situácia vo svete a vplyv na Európu

„Vojna, ktorú začalo Rusko proti Ukrajine, zúri už tretí rok, Blízky východ je v plameňoch a hrozí eskalácia, destabilizácia konfliktov v severnej Afrike, ilegálna migrácia je neutíchajúcou výzvou a blíži sa k predchádzajúcemu vrcholu. V globálnej ekonomika sa tvoria bloky, čo je od obdobia studenej vojny nevídané,“ zdôraznil.

Na zasadaní došlo podľa neho k zhode aj v tom, že treba reagovať na výsledky amerických volieb a že v Európe by mal byť čím skôr mier.

Európska zodpovednosť

„Došlo k dohode, že Európa by mala v budúcnosti prevziať väčšiu zodpovednosť za svoj vlastný mier a bezpečnosť. Nemôžeme očakávať, že Američania budú jediní, ktorí nás budú chrániť. Došlo tiež k dohode, že Európa by mala zostať zmysluplným hráčom v rokovaniach a procesoch, ktoré sú pred nami a ktoré rozhodnú o našej budúcnosti,“ dodal.

V reakcii na novinársku otázku Orbán poznamenal, že je zrejmé, že tábor zástancov mieru sa zväčšuje, k čomu prispeli aj výsledky amerických volieb. Na samite EPC podľa neho zazneli rozdielne názory v otázkach pokračovania vojny, rýchleho prímeria či mierového rokovania.

Na budapeštiansky samit EPC pricestovalo 42 hláv štátov a vlád vrátane predsedu vlády SR Roberta Fica, ako i lídrov EÚ, NATO a predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Maďarsko v druhom polroku 2024 predsedá v Rade Európskej únie.

Ďalšie dôležité správy

KK6 Reykjavík - Holandský premiér Mark Ruute odpovedá na otázky novinárov počas druhého a záverečného dňa summitu Rady Európy (RE) v Reykjavíku na Islande v stredu 17. mája 2023. Lídri členských krajín RE podpísali v stredu deklaráciu o registri škôd spôsobených Ukrajine, ktorý bude táto medzinárodná organizácia spravovať. Od vzniku Rady Európy v roku 1949 ide iba o štvrtý summit tejto organizácie, naposledy ho v roku 2005 hostilo Poľsko. FOTO TASR/AP 

Netherland's Prime Minister Mark Rutte spe
Neprehliadnite

Maďarsko je cenným partnerom. Generálny tajomník NATO Mark Rutte rokoval s Viktorom Orbánom