Lídri 27 členských krajín EÚ schválili dohodu po menej ako hodine diskusií, poznamenala spravodajská stanica BBC. Dokument musia ešte odobriť aj v Európskom parlamente a v britskom zákonodarnom zbore.
Európsky parlament by ho mohol podľa predbežného vyhlásenia jeho šéfa Antonia Tajaniho odhlasovať v januári. Očakáva sa, že britský parlament bude hlasovať o dohode začiatkom decembra, pričom podľa denníka The Telegraph až 91 poslancov z Mayovej Konzervatívnej strany a mnohí ďalší hodlajú hlasovať proti súčasnému textu.
Londýnsky denník ďalej informoval, že britská vláda v tajnom režime rokuje o „pláne B“ v prípade, že súčasná dohoda v snemovni neprejde. Jedným z navrhovaných riešení je v tom prípade usporiadanie vzťahov Británie s EÚ na podobnom základe, ako fungujú medzi Nórskom a EÚ.
Vyjednávači EÚ a Londýna sa dohodli na 585-stranovom návrhu dohody o podmienkach brexitu minulý týždeň. Sprievodná politická deklarácia, ktorú predstavili zúčastnené strany vo štvrtok, stanoví základy pre ďalšiu obsiahlu dohodu upravujúcu budúce vzťahy medzi EÚ a Britániou, o ktorej sa bude rokovať počas prechodného obdobia po ukončení členstva Británie, stanovenom na 29. marca 2019.
Z návrhu deklarácie vyplýva, že prechodné obdobie po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, počas ktorého sa bude Británia naďalej riadiť legislatívou EÚ, by mohlo trvať do konca roku 2022.