Lídri EÚ sa ohľadom importu ruskej ropy nevedia dohodnúť ani na tom, ako sa nedohodnúť. Ešte v stredu predseda Európskej rady Charles Michel tvrdil, že na dosiahnutie dohody o importe ruskej ropy medzi členskými štátmi EÚ hľadí s optimizmom a že k nemu dôjde ešte pred pondelňajším summitom lídrov Únie v Bruseli.

Svojím vyhlásením však priamo protirečil predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorá pre POLITICO povedala, že nechce vzbudzovať „falošné očakávania“, že k dosiahnutiu dohody dôjde už na budúci týždeň.

Radikálny plán predstavila pred mesiacom

Uplynul už takmer mesiac odvtedy, čo von der Leyenová predstavila radikálny plán, ktorého cieľom malo byť zasadenie tvrdej rany ruskému exportu energií v podobe absolútneho zákazu dovozu akýchkoľvek palív do členských štátov EÚ.

Ukrajina už dlhší čas vyzýva únijných lídrov, aby prestali nakupovať ruské fosílne palivá a zastavili tak tok peňazí, ktoré Putin využíva na financovanie svojho ukrajinského ťaženia.
Keď predsedníčka eurokomisie 4. mája predstavovala v poradí už šiesty balík protiruských sankcií, povedala, že odstavenie ekonomík od Putinovej ropy bude ťažké, ale je nevyhnutné k nemu pristúpiť.

V ceste stojí Orbán

Do cesty uzavretiu dohody sa však postavil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý tento týždeň opäť vyslovil varovanie, že sankčný balík nepodpíše kým sa nenájdu riešenia „jadrového“ účinku, ktorý by zákaz dovozu ruskej ropy mal na maďarskú ekonomiku.

V rozhovore pre POLITICO vo švajčiarskom Davose von der Leyenová v utorok povedala, že nechce vzbudzovať falošné nádeje, že k obratu (v rokovaniach) dôjde ešte pred summitom EÚ, ktorý sa začína 30. mája. Neskôr dodala, že dosiahnutie dohody o dovoze ruskej ropy bude trvať týždne.

Optimizmus nezdieľajú

Michel v stredu vo Švédsku povedal: „Ešte stále som presvedčený, že túto záležitosť dokážeme vyriešiť ešte pre Európskou radou.“ Predseda Európskej rady však tiež pripustil, že rokovania sú náročné a vyžadujú si mnoho trpezlivosti a politického úsilia. Členské štáty únie musia byť podľa neho jednotné, pretože len tak sa im podarí ochromiť ruskú vojnovú mašinériu.

Mnohí však Michelov optimizmus nezdieľajú. Predstaviteľ nemeckej vlády, ktorý si neželal byť menovaný, že dohoda pred začiatkom pondelňajšieho summitu je nepravdepodobná. Podobný názor majú aj ďalší predstavitelia EÚ, ktorí sa obávajú najmä reakcie krajín hraničiacich s Ruskom.

Ďalšie dôležité správy

PK 45 Brusel - Predseda Európskej rady Charles Michel odpovedá na otázky novinárov po summite Európskej rady v Bruseli v piatok 25. marca 2022. Po prvom dni venovanom rozhovorom o vojne na Ukrajine sa európski lídri počas druhého dňa zamerali na energetickú politiku a snahu dohodnúť sa na opatreniach, ktoré obmedzia rýchly rast cien energií. FOTO TASR/AP

European Council President Charles Michel speaks during a media conference after an EU summit in Brussels, Friday, March 25, 2022. After a fir
Neprehliadnite

Michel verí, že Európska únia sa dohodne na embargu na ruskú ropu do konca týždňa