Odchádzajúci taliansky premiér Mario Draghi využil svoj posledný deň na európskej politickej scéne, aby svojich kolegov a krajne pravicovú nástupkyňu varoval, že jednotná Európa by mala štátom aj naďalej udávať smer.

Počas Draghiho posledného samitu EÚ v Bruseli ho podľa portálu Euractiv európski lídri odmenili srdečným potleskom. V očiach mnohých z nich je hrdinom, ktorému sa v čase krízy štátneho dlhu podarilo zachrániť euro.

Dosluhujúceho premiéra má v piatok vo funkcii nahradiť krajne pravicová líderka pofašistickej strany Bratia Talianska Giorgia Meloniová z tábora euroskeptikov.

Rozlúčkový samit

Draghi predtým pôsobil ako šéf Európskej centrálnej banky a v roku 2012 sa mu podarilo zachrániť našu spoločnú európsku menu. EÚ vtedy čelila pádu trhov a kríze štátneho dlhu. Draghi v tom čase vyhlásil, že urobí „všetko pre to“, aby sa mu euro podarilo stabilizovať.

Predseda Európskej rady Charles Michel počas samitu zorganizoval rozlúčku, v rámci ktorej sa lídri EÚ Draghimu poďakovali za jeho pôsobenie.

Michel samotný sa mu poďakoval za jeho „iskru, ostroumné frázy a výstižný, stručný a silný štýl“.

V rámci samitu mali lídri možnosť pozrieť si video, ktoré takisto vzdávalo hold odchádzajúcemu premiérovi. Po ňom nasledoval dlhý potlesk, po ktorom sa Draghi ujal slova.

„Vo videu zaznelo, že EÚ je konceptom udávajúcim smer pre všetky naše krajiny,“ povedal premiér a dodal, že členské štáty vnímajú Úniu ako zdroj bezpečnosti, stability a mieru. Podľa neho by to teda Únia mala mať na pamäti, keď bude v týchto ťažkých časoch vystupovať ako Polárka udávajúca smer.

Cestou je jednota

Svojím odkazom mohol apelovať na svoju nacionalistickú nástupkyňu doma v Taliansku, ako aj na niektorých svojich európskych kolegov na samite v Bruseli.

Na ten sa Draghi dostavil nahnevaný, pretože sa mu nepáči odpor spojený so zastropovaním európskych cien na dovozy plynu. Bohaté krajiny, akou je Nemecko, obvinil z toho, že míňajú obrovské peniaze na úkor menších štátov, aby uchránili svojich občanov pred energetickým šokom.

Draghiho hovorca varoval, že to môže mať na jednotu v Európe negatívny vplyv, ak budú krajiny s väčšou fiškálnou silou riešiť situáciu na vlastnú päsť. Vyzval takisto k vytvoreniu „spoločnej výdavkovej kapacity“, ktorej cieľom bude stlmiť vplyv na spotrebiteľov.

Ďalšie dôležité správy

EBE 25 Elmau - Na snímke zľava taliansky premiér Mario Draghi a nemecký kancelár Olaf Scholz počas spoločného fotografovania na summite G7 s lídrami kľúčových spojencov USA na zámku Elmau v Bavorských Alpách v nedeľu 26. júna 2022.  Lídri skupiny G7 - Spojeného kráľovstva, Spojených štátov, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska budú rokovať o vojne na Ukrajine, klimatickej zmene, energetických otázkach a prehlbujúcej sa potravinovej kríze. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz,
Neprehliadnite

Draghi kritizuje Berlín za jeho prístup k plynu. Ísť na to každý osve nie je riešením, tvrdí