Podľa sčítania z roku 2020 je v EÚ takmer 9,1 milióna agropodnikov. Najviac, takmer tretina z nich (32 percent), sa nachádza v Rumunsku a 14 percent v Poľsku. Na treťom mieste sa umiestnilo Taliansko (12 percent), ďalej Španielsko (desať percent) a Grécko (šesť percent).

Poľský poľnohospodársky sektor v rovnakom období zamestnával deväť percent všetkých pracujúcich Poliakov, zatiaľ čo v Rumunsku tento podiel predstavoval 20,9 percenta. Malé poľnohospodárske podniky tvorili 52 percent z celkového počtu poľnohospodárskych podnikov v Poľsku.

Severný sused Slovenska je v EÚ na čele rebríčka krajín z pohľadu veľkosti poľnohospodárskej pôdy, ktorú vlastní priamo jeden farmár. V krajine držia sólo poľnohospodári 75,4 percenta pôdy.

Poľnohospodársky cenzus sa v EÚ vykonáva každých desať rokov.

Ďalšie dôležité správy

KK41 Vélizy-Villacoublay - Farmári blokujú cestu na protest proti obchodnej dohode medzi EÚ a juhoamerickým obchodným združením MERCOSUR vo francúzskom Vélizy-Villacoublay neďaleko Paríža 18. novembra 2024. FOTO TASR/AP 
Farmers block a speedway to protest the EU-Mercosur trade agreement, Monday, Nov. 18, 2024 in Velizy-Villacoublay outside Paris. (AP Photo/Christophe Ena)
Neprehliadnite

Dohodu EÚ s Mercosurom odmietajú aj poľskí poľnohospodári