Kritika prišla v súvislosti so zmluvou o bezpečnosti, ktorú Šalamúnove ostrovy minulý mesiac podpísali s Čínou. Táto zmluva vyvolala v Austrálii a v Spojených štátoch obavy, pretože ňou Peking môže v južnom Tichom oceáne získať vojenskú základňu, ktorá by bola od pobrežia Austrálie vzdialená menej než 2 000 kilometrov.
Austrálsky premiér Scott Morrison povedal, že pri takýchto otázkach treba zachovať pokoj. Dodal, že sa obával o bezpečnosť Šalamúnových ostrovov a Tichomoria, keď premiér Šalamúnových ostrovov Manasseh Sogavare podpísal túto „tajnú dohodu“ s Čínou. Trval na tom, že jeho vláda tichomorskú „rodinu“ vždy považovala za seberovnú.
Sogavareho však americká a austrálska kritika dohody hnevá, píše Digital Journal.
Nedôvera Austrálie ich uráža
„Mrzí nás neustále prejavovanie nedostatku dôvery dotknutými stranami,“ povedal Sogavare v utorok v parlamente a dodal, že pokiaľ ide o pakt, tak sa netreba ničoho obávať.
Bez toho, aby menoval konkrétne krajiny, sa Sogavare vyjadril, že jeho krajina dostala varovanie, podľa ktorého jej hrozil vojenský zásah, ak na ostrovoch dôjde k podkopaniu záujmov iných krajín.
„Inými slovami, pán predseda, vyhrážajú sa nám inváziou. A to je vážne,“ dodal.
Podľa jeho slov sa k nim správajú ako ku škôlkarom, ktorí sa prechádzajú so zbraňou v ruke a preto potrebujú dozor. „Uráža nás to,“ uzavrel Sogavare.
Katalyzátor vzbury
Sogavareho vláda ukončila väzby s Taiwanom v septembri 2019 v prospech diplomatických vzťahov s Čínou. Táto zmena síce odomkla investície, no medzi ostrovmi podnietila rivalitu.
Minulý november prerástli v hlavnom meste Honiara protesty proti Sogavareho vláde do nepokojov. Väčšina čínskej štvrti počas nich vyhorela.
Austrália na žiadosť Šalamúnových ostrovov do mesta vyslala okolo 100 príslušníkov policajných a vojenských mierových síl. Pridali sa k ním aj sily z Nového Zélandu, Fidži a Papuy Novej Guiney.
Sogavare informoval, že ho v tom čase osobný vyslanec premiéra Morissona informoval o tom, že predstavitelia mierových síl neochránia ani čínske podniky, ani čínske veľvyslanectvo.
Dodal, že polícia Šalamúnových ostrovov nebola schopná zaistiť ochranu čínskeho veľvyslanectva počas honiarskych vzbúr. Čínsky veľvyslanec požiadal vládu Šalamúnskych ostrovov, aby mu umožnila priniesť si so sebou desiatich príslušníkov špeciálnej policajnej ochrany s cieľom zaistiť veľvyslanectvo.
„Podľa dohovorov OSN sme plne povinní vyhovieť tejto žiadosti,“ uzavrel Sogavare.