Príjmy zo spotrebnej dane z liehu sú nezanedbateľná položka štátneho rozpočtu. Vlani presiahli 220 miliónov eur. „Preto považujeme pokračujúci boj proti čiernemu alkoholu za dôležitý,“ hovorí generálny riaditeľ daňovej a colnej sekcie ministerstva financií Adrián Belánik. S tým, že upozorňuje aj na poškodzovanie zdravia konzumentov.
Efekt sprísneného vymáhania spotrebnej dane má precedens. Roky 2004 a 2005, keď sa v rámci vstupu Slovenska do Európskej únie zaviedli prísnejšie pravidlá evidencie a manipulácie s liehom v rámci režimu spotrebných daní. V roku 2005 vzrástol výber daní oproti roku 2003 o polovicu, čo znamenalo zvýšenie o 1,7 miliardy korún.
Čo je ešte zaujímavejšie, pôvodne obchodovalo na Slovensku s alkoholom skoro 1 100 podnikateľov. Rok po zavedení európskych pravidiel ich evidovali úrady 450. „To všetko pri nezmenenej sadzbe spotrebnej dane,“ upozorňuje A. Belánik. Ministerskí úradníci s nádejou hľadia do susedného Maďarska, odkiaľ brali inšpiráciu na systém licencovania. Tam už po roku o čosi tvrdšia regulácia zvýšila výnosy z dane o osem percent.
O účinnosti systému na Slovensku rozhodne prax. Teda najmä kontrola a vymáhanie. Preto sa zmenia aj kolky, ktoré budú mať unikátne identifikačné číslo, pridelené ku konkrétnemu kódu fľaše. Navyše by sa mali na rozdiel od súčasnosti tlačiť iba na Slovensku, v jedinej colníkmi prísne stráženej tlačiarni.
Foto na titulke - Flickr.com