Navrhované obmedzenia podľa novín Wall Street Journal nesiahajú tak ďaleko ako v prípade bežných cigariet. Chýba v nich napríklad zákaz reklamy, zákaz predaja cez internet alebo zákaz používania príchutí, ktorú sú podľa niektorých kritikov príťažlivé pre mladých užívateľov.

Výrobcovia ale podľa týchto návrhov budú musieť zverejniť chemické zloženie a nebudú môcť rozdávať vzorky zdarma. Zdravotné varovania upozornia, že nikotín, ktorý tieto zariadenia obsahujú, môže byť návykový.

K návrhom FDA sa teraz môžu vyjadriť verejnosť a firmy, ktorých sa návrhy týkajú. FDA potom zverejní definitívnu podobu obmedzení. Časový plán, kedy sa tak má stať, podľa agentúry AP nie je.

E-cigarety, zariadenia na batériu, ktoré premieňajú kvapalnú náplň s nikotínom na paru, sú rýchlo rastúcou alternatívou fajčenia cigariet. Tržby z elektronických cigariet sa tento rok odhadom priblížia k dvom miliardám dolárov. Pre porovnanie, na celkovom americkom trhu s tabakovými výrobkami dosahujú tržby približne 100 miliárd dolárov.

Medzi fajčiarmi sú e-cigarety obľúbené najmä preto, že neobsahujú decht a ďalších tisíc chemických látok, ktoré sa nachádzajú v bežných cigaretách. Nie je ale zatiaľ jasné, ako bezpečné tieto zariadenia sú. Neexistujú dosiaľ ani vedecké dôkazy, z ktorých by vyplývalo, či e-cigarety naozaj pomáhajú prestať s fajčením cigariet.

Reguláciou e-cigariet sa v minulom roku intenzívne zaoberala aj Európska únia. Niektoré členské štáty chceli, aby sa e-cigarety považovali za liečivá a predávali sa v prísnejšie regulovaných lekárňach. Táto požiadavka sa do tabakovej smernice nedostala. Brusel ale bude mať v budúcnosti právo zakázať predaj dobíjacích e-cigariet v celej únii v okamihu, kedy ich predaj zo zdravotných dôvodov zakážu najmenej tri členské krajiny.