V zmenárni v libanonskom údolí Beqaa bolo rušno. Mobilné telefóny neustále zvonili a zamestnanci vykrikovali rôzne kurzy, keď sa do zmenárne hrnuli zákazníci s igelitovými taškami plnými krachujúcej miestnej meny, aby si ich zamenili za americké doláre, píše agentúra Reuters.
,,Vitajte na libanonskej Wall Street," usmial sa majiteľ zmenárne, ktorý mal na stojane za sebou samopal pre prípad lúpeže.
V Libanone, kde trojročná hospodárska kríza viedla k atrofii kedysi vychvaľovaného finančného sektora, vládne v súčasnosti hotovosť.
Zombie banky zmrazili vkladateľom desiatky miliárd dolárov na ich účtoch, zastavili základné služby a niektorých klientov dokonca podnietili k tomu, aby v snahe dostať sa k svojim peniazom prepadli pokladníkov.
Ľudia a podniky dnes pracujú takmer výlučne v hotovosti. Podľa bankových dokumentov, do ktorých nahliadla agentúra Reuters, sa objem miestnej meny v obehu od septembra 2019 do novembra 2022 zvýšil 12-násobne.
Vo väčšine reštaurácií a kaviarní sú vyvesené cedule, ktoré informujú zákazníkov o tom, že kreditné karty sa neakceptujú, ale doláre áno, a to za kolísavý kurz na paralelnom trhu.
Kolabujúca libanonská libra
Libanončania používajú mobilné aplikácie na kontrolu prepadajúcej sa libry, ktorá od roku 2019 stratila približne 97 percent svojej hodnoty. Keďže kreditné karty sú zbytočné, ľudia dokumentujú veľké transakcie fotografovaním použitých dolárových bankoviek, ktoré vejárovito rozložia tak, aby boli viditeľné ich sériové čísla.
Dokonca aj značne paralyzovaný libanonský štát prechádza na hotovostné hospodárstvo: ministerstvo financií zvažuje, že bude od obchodníkov vyžadovať, aby novo zvýšené colné poplatky platili čiastočne v hotovosti.
S väčším počtom bankoviek v obehu sa zvýšila kriminalita. Elie Anatian, generálny riaditeľ bezpečnostnej spoločnosti Salvado, uviedol, že ročný predaj trezorov neustále rástol a v roku 2022 sa zvýšil o 15 percent.
Ostatné podniky sú na ústupe. Omar Chehimi dováža menšie zásielky pre svoj obchod s domácimi spotrebičmi za hotovosť, ktorú má na účte, keďže banky prestali poskytovať akreditívy na veľké zásielky.
,,Dokonca aj spoločnosti, od ktorých nakupujeme - Samsung, LG - s nami obchodujú len v hotovosti," povedal Chehimi, keď skúmal pokrčenú 20-dolárovú bankovku, ktorú zákazník použil na nákup elektrického ohrievača.
Obavy zo západu
Akékoľvek oživenie závisí od opatrení vlády na riešenie strát vo finančnom systéme vo výške približne sedemdesiatdva miliárd amerických dolárov a oživenie bankového sektora. Politici a bankári, ktorí majú svoje záujmy, sa však bránia reformám, o ktoré sa usiluje Medzinárodný menový fond, aby napravili situáciu a získali prístup k medzinárodnej pomoci.
Paul Abi Nasr, generálny riaditeľ textilnej spoločnosti, povedal, že ,,hotovostná ekonomika "prakticky znemožňuje" vymáhanie daní, pretože všetko môže jednoducho zostať mimo bánk".
,,Od toho závisí schopnosť vlády byť v budúcnosti finančne stabilná," komentoval a dodal, že hotovostné hospodárstvo tiež predstavuje riziko, že Libanon bude zaradený na zoznam krajín, ktoré zaostávajú v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Západné vlády, ktoré sú proti úlohe ťažko vyzbrojenej a Iránom podporovanej skupiny Hizballáh, majú rovnaké obavy. Jeden zo západných diplomatov uviedol, že zahraničné vlády sa obávajú nárastu nezákonných transakcií, keďže hotovosť je ťažšie vystopovateľná.
Ministerstvo financií Spojených štátov amerických minulý týždeň uvalilo sankcie na libanonského zmenára peňazí Hassana Moukalleda a jeho podnik za údajné finančné väzby na Hizballáh, pričom uviedlo, že ,,pomáhal prevádzať hotovosť v jeho mene a najímal zmenárov lojálnych tejto skupine."
Moukalled obvinenia odmieta
Nassib Ghobril, hlavný ekonóm libanonskej banky Byblos, uviedol, že pokračujúci pokles libry znamená, že hotovostná ekonomika je teraz tiež dolárová: ,,doláre predstavujú približne 70 - 80 percent všetkých transakcií".
,,Transformácia na hotovostné hospodárstvo znamená kolaps ekonomiky," povedal Mohammad Chamseddine, ekonomický expert libanonskej výskumnej skupiny Information International.