Libanonský prezident Michel Aún dnes podpísal list schvaľujúci prelomovú dohodu o námornej hranici s Izraelom, ktorú pomohli dojednať Spojené štáty. Novinárom to podľa agentúry Reuters povedal hlavný libanonský vyjednávač. Izrael bude dohodu schvaľovať neskôr počas dnešného dňa. Dohoda rieši spor týkajúci sa 860 kilometrov štvorcových vôd Stredozemného mora, v ktorých sa nachádzajú ložiská plynu.
Začiatok novej éry
Podľa libanonského vyjednávača Iljása bú Saaba dohoda predstavuje začiatok „novej éry". List dnes bude na najjužnejšej časti libanonskej hranice v meste Nakura odovzdaný americkým predstaviteľom. V Jeruzaleme má historickú dohodu podpísať izraelský premiér Jair Lapid po tom, ako ju schváli vláda.
Sprostredkovateľom zložitých rokovaní bol americký diplomat Amos Hochstein. Dohoda sa podľa agentúry AP považuje za významný prielom vo vzťahoch medzi Izraelom a Libanonom, ktoré sú technicky vo vojnovom stave.
Ochranná ruka Spojených štátov
Na otázku, čo sa stane, keď dohodu jedna či druhá strana poruší, Hochstein uviedol, že práve Spojené štáty zostanú garantom, ktorý pomôže vyriešiť akékoľvek spory. „Ak jedna zo strán dohodu poruší, prehrajú obe strany," dodal Hochstein.
Libanon dúfa, že jasne vyznačená námorná hranica umožní začať prieskum plynových nálezísk. „Dúfam, že sú tieto rokovania sľubným začiatkom ekonomického rastu, ktorý ťažba ropy a plynu umožní. Prinesie to stabilitu, bezpečnosť a rozvoj, ktoré Libanon potrebuje," povedal už skôr libanonský prezident, ktorý ale tiež dodal, že dohoda neznamená normalizáciu vzťahov s Izraelom.
Plynové ložiská bude môcť vďaka dohode preskúmať aj Izrael, ktorý dohodu považuje aj za prostriedok znižujúci riziko ďalšej vojny s libanonským šiitským hnutím Hizballáh.