Európska komisia v rámci chystaných krízových opatrení navrhne, aby nečakané zisky energetických spoločností pomohli zraniteľným spotrebiteľom. Uviedla to dnes predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová.
Komisia podľa nej pripravuje aj plán chytrých úspor elektriny, keď by sa významná časť spotreby presunula do lacnejších časových pásiem. Komisia by návrh mala dokončiť v stredu a dva dni potom predložiť ministrom energetiky na mimoriadnom zasadnutí zvolanom českým predsedníctvom Európskej únie.
Peniaze od nebývalo zarábajúcich firiem
Šéfka exekútívy Únie už minulý týždeň oznámila, že jej tím chystá kvôli vysokým cenám plynu súvisiacim s ruskou inváziou na Ukrajinu krízovú intervenciu. Naznačila, že bude spočívať okrem iného v zastropovaní ceny ruského plynu prepravovaného plynovodmi, v obmedzení spotreby elektriny či podpore výrobcov elektriny, ktorí majú problém s likviditou.
Teraz uviedla, že časť peňazí, ktoré by mohli členské štáty získať na podporu ohrozených obyvateľov či podnikov, poplynie od nebývalo zarábajúcich firiem.
Z lacnejších zdrojov, ale i fosílnych palív
„Navrhneme, aby sa nečakané zisky, o ktorých sa energetickým spoločnostiam nikdy ani nesnívalo, dočasne presunuli k zraniteľným domácnostiam a firmám,“ uviedla von der Leyeová.
Toto opatrenie by sa malo týkať ziskov podnikov vyrábajúcich elektrinu z lacnejších zdrojov ako je plyn, ktorý sa zásadne podieľa na jej súčasnej vysokej cene. Prispieť by však prostredníctvom doposiaľ nešpecifikovaného poplatku mali aj producenti fosílnych palív.
Zníženie dopytu elektriny pri najvyššej cene
Brusel chce tiež podobne ako pri plyne navrhnúť konkrétnu výšku obmedzenia spotreby elektriny. Podľa von der Leyenovej by sa zníženie dopytu malo týkať najmä tej dennej doby, keď je jej cena najvyššia, čím sa umocní úsporný efekt. „Napríklad niektoré automatizované priemyselné procesy by mohli prejsť na víkendovú či nočnú prevádzku,“ vyhlásila šéfka komisie.
Návrhy dostanú v piatok na stôl únijní ministri energetiky, pre ktorých čiastočne podobné podnety do diskusie chystá aj české predsedníctvo. Na základe výstupu ministerskej schôdzky by potom komisia mala budúci týždeň zverejniť plán s konkrétnymi číslami možných úspor či podpory domácností a firiem. Mnoho krajín pritom naznačuje, že ak sa dvadsaťsedmička nezhodne na rýchlom spoločnom riešení, vydajú sa vlastnou cestou.