Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin bol spolu s ministerkou spravodlivosti Vierou Petríkovou na návšteve Číny. Hneď po návrate z komunistickej veľmoci rezort v pondelok zverejnil zásadné návrhy zmien sudcovských zákonov. Ak by ich vláda a parlament prijali, znamenalo by to skoncentrovanie moci nad sudcami do rúk Najvyššieho súdu a Súdnej rady SR. Obom inštitúciám šéfuje práve Š. Harabin.

Návrhy zmien na portáli právnych prepisov nevydržali ani deň. Už v utorok sa na internetovej stránke nájsť nedali. TREND požiadal o vysvetlenie ministerstvo spravodlivosti, odpoveď zatiaľ neprišla. V každom prípade však ide o dôkaz, že rezort naďalej uvažuje o zverení justície do rúk Š. Harabina.

Repete

Predložené novely sudcovských zákonov sú z veľkej časti identické s predlohami, o ktorých ešte vlani viackrát odmietol rozhodovať parlament. Ide o návrhy, ktoré ministerstvo vypracovalo tesne predtým, ako Š. Harabin vymenil ministerský post za kreslo predsedu Najvyššieho súdu, a spolu s kontroverznými disciplinárnymi stíhaniami Harabinových kritikov vzbudzovali vážne obavy o nezávislosť justície. Podobne ako to bolo ešte v roku 2008, keď si dal Š. Harabin v parlamente posilniť kompetencie nad súdmi ako minister.

Nečakaný návrh na presun kompetencií z ministerstva sa odôvodňoval snahou o posilnenie nezávislosti justície jej dôslednejším oddelením od exekutívy. Prípadné schválenie navrhovaných zmien by však neznamenalo posilnenie nezávislosti jednotlivých sudcov. Sudcovia síce budú formálne nezávislí od výkonnej moci, no nebudú nezávislí od justičnej hierarchie, na ktorej vrchole sedí nominant vládnej ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Namiesto centralizácie moci nad sudcami v rukách ministra bude mať obrovské právomoci predseda Najvyššieho súdu – teda Š. Harabin.

Malé zmeny

Vynovené návrhy pôvodný koncept prenosu kompetencií predsa len trochu menia. Počíta sa s tým, že ministerstvu ostanú niektoré rozpočtové kompetencie vo vzťahu k súdom. Personálna politika na súdoch by však už mala byť záležitosťou predsedu Súdnej rady – napríklad má mať výlučnú právomoc navrhovať mená predsedov nižších súdov. Čo znamená možnosť cez dosadených predsedov ovplyvňovať takmer všetko na všetkých súdoch.

Š. Harabin by mal v prípade predloženia a schválenia návrhov väčšiu moc aj pri rozhodovaní, kto sa stane sudcom Najvyššieho súdu. Členov výberovej komisie bude namiesto sudcovskej rady tohto súdu vyberať Harabinom riadená Súdna rada. Novinkou je aj to, že justičným čakateľom na funkciu sudcu sa bude môcť započítať do potrebnej praxe aj stáž na Európskom súde pre ľudské práva. TREND bude sledovať, ktorý rodinný príslušník ktorého justičného šéfa bude na takúto stáž pridelený.

Ak ministerstvo nakoniec návrhy predloží, súčasná vládna koalícia ich už nebude mať šancu schváliť. Rozhodnúť o nich bude môcť až nový parlament, ktorý vzíde z júnových volieb.

Foto na titulke - SITA / Michal Burza