Aktualizované 29. júna o 12:55 Podľa tureckého premiéra prišli samovražední atentátnici na letisko taxíkom. Všetci traja začali strieľať a potom sa vyhodili do povetria.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí nemá zatiaľ správy, že by medzi obeťami utorkového teroristického útoku na letisku v tureckom Istanbule boli občania Slovenska prípadne iných členských krajín EÚ.
Medzi mŕtvymi cudzincami je podľa istanbulského guvernéra Vasipa Šahina päť Saudov, dvaja Iračania, Tunisan, Uzbek, Číňan, Iránec, Ukrajinka a Jordánec.
V. Šahin dodal, že zranenia utrpelo prinajmenšom 238 ľudí, z ktorých už 109 prepustili z nemocnice.
Svedkovia tvrdia, že jeden z útočníkov v odletovej hale hlavného istanbulského medzinárodného letiska strieľal z automatickej pušky. Turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag už skôr uviedol, že atentátnici okolo seba rozhodili tiež niekoľko granátov a do povetria sa vyhodili, keď na nich začali strieľať policajti. Podľa svedkov a tureckých činiteľov sa tak stalo v príletovej hale, ktorá sa nachádza o poschodie nižšie.
Na letisku vypukol po explóziách zmätok, vydesení ľudia utekali z odbavovacej haly a na mieste zasahovali najmenej dve desiatky sanitiek a množstvo policajtov. Podľa televíznych záberov pokryl okolie výbuchov prach a rozbité sklo.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uviedol, že cieľom útoku bolo preliatím nevinnej krvi oslabiť Turecko. Medzinárodné spoločenstvo vyzval k spoločnému boju proti terorizmu. Útok na letisko v utorok „čo najostrejšie" odsúdil Biely dom, ktorý uistil Turecko o svojej podpore. Masaker odsúdili tiež francúzsky prezident François Hollande a šéf OSN Pan Ki-mun, ktorý v tejto súvislosti hovoril o teroristickom čine.
.
Scéna krátko po výbuchu Zdroj: SITA / AP
Turecké aerolínie zrušili 340 stredajších letov, ktoré mali pristáť alebo odlietať z Atatürkovho letiska v Istanbule, informovala agentúra DPA. Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) bezprostredne po útoku zrušil všetky lety medzi Spojenými štátmi a Istanbulom. Nariadenie neskôr zrušil.
Podľa tlačovej agentúry Dogan v čase útoku na letisku pristávalo lietadlo s albánskym premiérom Edim Ramom. Rama bol potom so svojím sprievodom v poriadku prevezený do oficiálneho miesta pobytu, napísala agentúra AP.
Útok v Istanbule je najhorším na letisku v histórii
Výber teroristických útokov na letiskách (zoradené podľa počtu obetí)
45 obetí (28. júna 2016, Istanbul) - Najmenej 45 mŕtvych a 238 zranených si vyžiadal útok troch samovražedných atentátnikov na Atatürkovom letisku v Istanbule. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Podľa tureckého premiéra Binaliho Yildirima sa na základe doterajších zistení zdá, že za masakrom na jednom z najrušnejších letísk v Európe stojí radikálne hnutie Islamský štát. Atentátnici prišli na letisko taxíkom. Všetci traja začali strieľať a potom sa vyhodili do povetria.
37 obetí (24. januára 2011, Moskva) - Samovražedný útočník odpálil nálož v príletovej hale moskovského letiska Domodedovo. Na mieste zahynulo 35 ľudí a do nemocníc bolo prevezených okolo 70 ľudí, z ktorých dvaja zomreli. Atentát spáchal dvadsaťročný mladík zo severokaukazského Ingušska Magomed Jevlojev. K útoku sa prihlásil vodca moslimských povstalcov Doku Umarov.
26 obetí (30. mája 1972, Tel Aviv) - Pri útoku na letisku Lod (dnes Ben Gurionovo letisko) zomrelo 26 ľudí, väčšinou pútnikov z Portorika. Atentát spáchala trojica príslušníkov japonskej Červenej armády, najatá Ľudovým frontom pre oslobodenie Palestíny. Útočníci prileteli z Ríma prezlečení za hudobníkov, v puzdrách huslí ale mali zbrane, samopaly vzor 58 a granáty. Prežil jediný z troch útočníkov, Kozo Okamoto, pôvodne odsúdený na trojnásobné doživotie, nakoniec ale prepustený po 13 rokoch.
26 obetí (8. júna 2014, Karáčí) - Na medzinárodné letisko v hospodárskej metropole Pakistane zaútočilo ozbrojené komando, jeho cieľom bol menej využívaný terminál pre VIP cestujúcich. Pri takmer šesťhodinových bojoch s bezpečnostnými silami zomrelo 26 ľudí a desať útočníkov. K útoku sa prihlásila pakistanská odnož hnutia Taliban a s ňou spolupracujúce extrémistické Islamské hnutie Uzbekistanu (IDU).
19 obetí (27. decembra 1985, Rím a Viedeň) - Palestínski teroristi zaútočili takmer v rovnakú chvíľu na letiskách v Ríme a Viedni na ľudí čakajúcich pri prepážkach izraelských aeroliniek. Atentátnici, ktorí použili útočné pušky a granáty, zabili v talianskej metropole 16 a v Rakúsku troch ľudí. Troch zo štyroch útočníkov Ríme zastrelila izraelská ochranka, posledný bol zranený a zadržaný. Rakúska polícia potom zabila jedného a zadržala dvoch útočníkov. Za útokom stál teroristický vodca abú Nidal.
16 obetí (22. marca 2016, Brusel) - Samovražedný bombový atentát na bruselskom letisku Zaventem si vyžiadal 16 ľudských životov, odpálili sa tu dvaja samovražední atentátnici. Približne o hodinu neskôr sa tretí atentátnik odpálil v stanici metra Maalbeek. Celkom pri oboch útokoch, najhorších v belgickej histórii, ku ktorým sa prihlásila radikálna organizácia Islamský štát (IS), zomrelo 32 ľudí a traja útočníci. (ČTK)