Najsilnejší hráči v oblasti leteckého priemyslu pristupujú k výrazným škrtom pracovných miest. Hlavnými dôvodmi sú finančné problémy, snaha o reštrukturalizáciu, tlak konkurencie, ale aj pokus o obnovenie líderskej pozície.

Európsky gigant Airbus oznámil plán na zníženie počtu pracovných miest v divízii Defence and Space o viac ako 2-tisíc, čo predstavuje približne päť percent zamestnancov, uvádza Reuters. Počet zrušených miest je nižší, očakávalo sa ešte 500 ďalších výpovedí. Spoločnosť bola nútená pristúpiť k odpisom vo výške 1,5 miliardy eur, ktoré spôsobili problémy projektu OneSat, cíti aj silnú konkurenciu zo strany USA v oblasti satelitov.

Európski výrobcovia satelitov sa tradične zameriavajú na komplexné kozmické lode umiestnené na geostacionárnej orbite, no čelili konkurencii v podobe lacných malých satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme, najmä zo strany Starlinku miliardára Elona Muska.

Plánované škrty pracovných miest Airbusu sa budú realizovať do polovice roku 2026 a zamerajú sa najmä na administratívne a manažérske pozície, nie na operačné pracovné miesta. Najväčší podiel prepúšťania pocíti Nemecko, kde bude zrušených 689 pracovných miest, nasledovať bude Francúzsko s 540 miestami, Veľká Británia s 477 a Španielsko s 303.

Ako otočiť veľkú loď správnym smerom

Americký Boeing, najväčší výrobca leteckej techniky na svete, naplánoval zrušenie 17-tisíc pracovných miest, čo predstavuje 10 percent celkového počtu pracovníkov. Práve oznámil, že začne prepúšťať viac ako 100 zamestnancov na Floride.

Spoločnosť argumentuje, že sa snaží „prispôsobiť veľkosť pracovnej sily finančnej realite a zúženej skupine priorít“. Generálny riaditeľ Kelly Ortberg vidí spoločnosť „na križovatke“ a upozornil na zníženie dôvery a vysokú úroveň zadlženosti. „Moja misia je tu teda celkom priamočiara. Otočiť túto veľkú loď správnym smerom a dostať Boeing na vedúcu pozíciu, ktorú všetci poznáme a chceme,“ povedal pre FOX Business.

Frustrated,Sad,Woman,Sitting,On,Bench,With,Box,Of,Personal
Neprehliadnite

Európske firmy masovo prepúšťajú. O prácu prídu tisícky ľudí

Boeing, ktorý má viac ako 170-tisíc zamestnancov po celom svete a 2 348 na Floride, čelil v posledných rokoch finančným tlakom. Za prvých deväť mesiacov fiškálneho roku 2024 spoločnosť vykázala príjmy vo výške 51,28 miliardy dolárov, čo je pokles z 55,78 miliardy za rovnaké obdobie v roku 2023.

Lufthansa sa snaží skresať administratívu

Spomedzi prepravcov k veľkým škrtom pristupuje nemecká letecká spoločnosť Lufthansa. Do roku 2028 plánuje znížiť administratívne pracovné miesta o 20 percent v reakcii na očakávaný pokles ziskov. Rozhodnutie sa má dotknúť približne 400 pozícií, pričom spoločnosť chce zníženie nákladov v administratívnej oblasti dosiahnuť aj prostredníctvom digitalizácie a využívania moderných technológií.

„V súčasnosti je v administratívnych oblastiach Lufthansy zmrazený nábor,“ uviedol hovorca. Spoločnosť zaznamenala pokles prevádzkového zisku o deväť percent v treťom štvrťroku 2024, keďže sa jej hlavná značka stretáva s problémami, ako sú nízke výnosy, konkurencia zo strany medzinárodných leteckých spoločností a rastúce náklady.

Ďalšie veľké škrty pracovných miest v Európe

Santander: Španielska banka v októbri uviedla, že prepustí viac ako 1 400 zamestnancov v britských pobočkách.

UniCredit: Talianska banka sa dohodla s odbormi na tisícke dobrovoľných odchodov, pričom vytvorí 500 nových pracovných miest.

Michelin: Francúzsky výrobca pneumatík uzavrie dve prevádzky v západnom Francúzsku, čo ovplyvní približne 1 250 pracovných miest.

Schaeffler: Nemecký výrobca strojov a autodielov, ktorý čelí nízkemu dopytu zo strany automobilového a priemyselného sektora, plánuje zrušiť 4 700 pracovných miest.

Northvolt: Švédsky výrobca batérií v septembri oznámil prepustenie 1 600 zamestnancov vo Švédsku.

Telia: Švédsky telekomunikačný operátor plánuje v roku 2024 zrušiť 3-tisíc pracovných miest.

Equinor: Nórsky producent ropy, plynu a obnoviteľnej energie zníži počet zamestnancov v divízii obnoviteľných zdrojov o 20 percent.

Shell: Energetický gigant zníži počet zamestnancov v oblasti prieskumu a vývoja ropy a plynu o 20 percent.

Syensqo: Belgický výrobca chemikálií zruší 300 až 350 pracovných miest, najmä vo Francúzsku, USA, Belgicku a Taliansku.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Koniec práce na diaľku. Federálny aparát bude štíhlejší a štát ušetrí, tvrdí Elon Musk