Náladu investorov podporila najmä dohoda o obmedzení jadrového programu v Iráne, čo znížilo riziko prípadného konfliktu na Blízkom východe. Pre ropu šlo skôr o negatívnu správu, dopyt po rizikových aktívach sa ale celkovo zvýšil. Jediné dáta na programe boli z amerického realitného trhu. Za očakávaním zaostali, nakoľko počet predajných kontraktov ďalej klesal. Reakcia trhu bola skôr rozpačitá.
Na najvyššie hodnoty za posledné viac ako 4 roky sa dostali akcie nemeckej spoločnosti Fresenius Medical Care, ktoré včera posilnili o 7 percent. Impulzom pre rast bola správa, že americké úrady zrušili pôvodný plán o obmedzení platieb poskytovateľom liečby dialýzou, ktoré by tak mali zostať na rovnakej úrovni.
Klesajúca cena ropy podporila rast leteckých spoločností, keď akcie International Consolidated Airlines rástli o 2,7 percenta, EasyJet o 1,7 percenta, Lufthansa rovnako ako Air France o 1,8 percenta. Silný rast zaznamenala aj francúzska automobilka Peugeot (+5,08 percenta), ktorej akcie posilnili po tom, čo dozorná rada schválila do čela spoločnosti bývalého šéfa Renaultu Carlosa Tavaresa namiesto Philippeho Varina. Darilo sa tiež automobilovým dodávateľom. Britský Continental si pripísal 2,03 percenta a francúzske Valeo 2,2 percenta.
Americké akcie väčšinu dňa oscilovali okolo nuly. Akcie Alcoa (+3,46 percenta) a Catepillar (+1,68 percenta) rástli po tom, čo niektorí analytici odporučili akcie týchto spoločností nakupovať. Vo svetle dohody o iránskom jadrovom programe sa index leteckých spoločností dostal na svoje 7-ročné maximá.
Štyri z desiatich sektorov v rámci indexu S&P 500 (-0,13 percenta) včera skončili v zelených číslach, pričom farmaceutické firmy, akcie bánk a finančných spoločností boli na špici a posilnili v priemere o 0,4 percenta. Technologický NASDAQ a index Dow Jones zakončili obchodovanie takmer bez zmeny.
Euro oproti doláru počas pondelňajšej seansy postupne strácalo. Kurz sa dostal až k hranici 1,3500. Ráno na obchodovanie páru doľahol ďalší komentár z ECB o možnosti zníženia depozitnej sadzby pod nulu. Menový pár nakoniec zakončil obchodovanie na úrovni 1,3520. Cena zlata v úvode dňa klesala, no vďaka poobedňajšiemu rastu ukončila obchodovanie pri 1 250 dolároch za trójsku uncu. Ropa v priebehu dňa klesla až na úroveň 93,33 dolárov za barel. V závere ale mierne posilnila na 94,31 dolárov za barel.
Japonský akciový index Nikkei 225 klesol o 0,67 percenta. Hongkongský Hang Seng skončil približne na nule. Japonský jen posilnil po tom, čo zápis zo zasadnutia Bank of Japan ukázal, že sa banková rada jednohlasne vyjadrila v prospech zachovania súčasnej menovej politiky. Exportéri, ktorí boli včera na špici rastu, dnes naopak oslabili. Akcie spoločnosti Panasonic klesli o 0,7 percenta, Sony o 1,9 percenta a Olympus o 1 percento. Akcie ropného gigantu Sinopec v Hong Kongu pokračovali v poklese a dnes stratili ďalších 2,8 percenta po zverejnení správ, že 7 zamestnancov firmy bolo zadržaných po minulotýždňovom výbuchu ropovodu, pri ktorom zomrelo 55 ľudí.
Autorka je analytičkou Patria Direct SK