Do leta 2021 by malo v krajinách EÚ podľa Európskej komisie (EK) dostať vakcínu proti novému koronavírusu do 70 percent dospelých ľudí. Príslušný návrh chce EK zverejniť v utorok, píše agentúra DPA. Uvedené ciele vakcinačnej kampane EÚ sú súčasťou diskusných príspevkov na štvrtkový videosummit, ktorý sa zameria najmä na vakcináciu a koordináciu úsilia v boji proti pandémii Covid-19 v krajinách EÚ.

Lídri a premiéri jednotlivých krajín sa budú zaoberať aj otázkou, či by mal existovať tzv. európsky očkovací preukaz, prípadne z neho vyplývajúce privilégiá pre zaočkované osoby. Medzi takéto výhody by patrili napríklad prístup do reštaurácií či kín, ako aj zjednodušená možnosť cestovať v rámci EÚ. O týchto právomociach by však mali rozhodovať jednotlivé štáty samostatne.

Sieť nemocníc Svet zdravia v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR sa v týchto dňoch aktívne zapojilo do národného očkovacieho plánu v boji proti ochoreniu COVID-19. Nemocnice museli pripraviť vakcinačné ambulancie a vakcinačné tímy, ktorých hlavnou úlohou je v priebehu pár dní maximálne využiť dodané vakcíny a zaočkovať prihlásených zamestnancov. V štrnástich nemocniciach siete to spolu predstavuje v prvej vlne vyše 2800 ľudí. Na snímke očkovanie zdravotníkov proti ochoreniu COVID-19  vo
Neprehliadnite

Pilotné očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb sa začalo, tvrdí Krajniak

EK chce podľa informácií DPA podporiť taký dokument, ktorý bude čo najpresnejší a uznajú ho všetky členské štáty EÚ. Malo by byť z neho jasné, kto v ktorej krajine dostal akú vakcínu, a takisto by to malo pomôcť pri zisťovaní možných vedľajších účinkov očkovania.

Vzhľadom na mimoriadne nákazlivú mutáciu koronavírusu chce EK naliehať na členské štáty EÚ, aby zvýšili úsilie, čo sa týka segmentácie odobratých vzoriek pri testovaní. Väčšina štátov totiž podľa Európskej komisie v tejto záležitosti nerobí dosť. Varianty koronavírusu sa tak na rozdiel od Británie, kde prebieha systematická segmentácia, podarilo zistiť prevažne náhodným spôsobom, tvrdí EK.