Štátny podnik Lesy SR, v ktorom v uplynulých rokoch zaznamenali viacero prípadov korupcie a klientelizmu, pracuje na očistení svojej povesti i zefektívnením nakladania s majetkom.

Už po nástupe nového vedenia na čele Igorom Viszlaiom uzavrel prvé elektronické tendre na rôzne pracovné pomôcky. Tento týždeň vyhodnotil aj prvé väčšie elektronické tendre na objednávku stavebných projektov, pri ktorých ušetril rádovo niekoľko sto tisíc eur. Zároveň podnik pripravuje pravidlá na spustenie prvých elektronických aukcií na predaj dreva.

Prvé dva svoje elektronické tendre na stavebné projekty Lesy SR tento týždeň uzavreli na výstavbu priepustu na rieke Nitra a na dobudovanie expedičného skladu dreva v Rohožníku. Pri prvom projekte sa firme vďaka tendru podarilo znížiť pôvodne kalkulované tabuľkové náklady o 26 percent a pri druhom o 41 percent.

Hovorca Lesov SR Peter Gogola informoval, že podľa pôvodných kalkulácii bol rámový priepust na toku rieky Nitra vyčíslený na 50 tisíc eur. Cena víťazného dodávateľa je necelých 37-tisíc. Pôvodne projektovaný náklad dobudovania expedičného skladu v Rohožníku znel na vyše 620-tisíc eur, víťazná ponuka predstavovala ani nie 365-tisíc.

Ponuky na účasť v týchto elektronických obstarávaniach podnik zverejnil na svojej internetovej stránke a v médiách. Uchádzači museli deklarovať aj to, že nie sú dlžníkmi Sociálnej poisťovne, Daňového úradu ani Lesov SR.

Terajšie vedenie podniku pripravuje aj koncepciu spustenia elektronických aukcií dreva tak, aby pri nich mohli získať čo najvyššie ceny. P. Gogola ale hovorí, že pri tom firma zohľadní, aby v záujme domácich drevospracujúcich firiem pri týchto aukciách nedochádzalo k priveľkému odlivu dreva do zahraničia.

Podľa informácií TRENDU z prostredia podniku i domáceho drevospracujúceho priemyslu vedenie Lesov SR predbežne zvažuje, že by drevo predávali v dvoch typoch aukcií. Jedným by mali byť uzavreté aukcie iba pre domácich drevospracovateľov. Objemy dreva ponúknuté lesníkmi do týchto aukcií by sa pritom mali čo najviac blížiť k množstvám, ktoré tuzemské fabriky doteraz reálne odoberali od štátnych lesov. Objemy pre domácich spracovateľov by teda boli do istej miery garantované, no o cenu by museli súťažiť.

No a druhým typom súťaží by mali byť aukcie otvorené, do ktorých by sa mohol prihlásiť ktorýkoľvek záujemca o drevo. V nich by bola vystavená ostatná surovina, ktorá nebola zaradená do aukcií uzavretých.

Foto na titulke - Flickr.com