Firma Roman Shoe Repair na opravu a leštenie obuvi vznikla v roku 1998. Jeho kedysi rušná prevádzka na Wall Street má dnes problém udržať si zákazníkov, keďže dopyt po tejto remeselnej službe upadá. Za všetko môže posun v módnych trendoch, v rámci ktorého ľudia v práci čoraz viac uprednostňujú pohodlie pred eleganciou, píše Bloomberg.

Wall Street a mnohé ďalšie firmy začali uvoľňovať pravidlá obliekania ešte pred nástupom pandémie. Šírenie tohto trendu urýchlil rozmach práce z domu. Dokonca aj generálny riaditeľ JPMorganu Jamie Dimon nosí do práce tenisky a ležérne outfity už prenikli aj do amerického Senátu. Aby tradičné čistiarne obuvi prežili, začali niektoré z nich ponúkať aj čistenie tenisiek.

Novinka pomohla Teodorovi Morochovi udržať jeho podnik Anthony’s Shoe Repair počas pandémie nad vodou. Rovnako ako leštenie spoločenských topánok, je čistenie tenisiek vysoko špecializovaná služba. „Mnoho ľudí ich čistiť nevie. Na to, aby ste to urobili dobre, potrebujete správne vybavenie a materiál,“ vysvetlil Morocho.

Rozšírenie služieb však niektorým podnikom aj tak nepomohlo – rastúce výdavky a pokles dopytu si vybrali svoju daň. Hoci ceny leštenia tento rok stúpli z päť na desať dolárov, inflácia zvýšila aj náklady na prácu a materiály vrátane kože či leštidla na topánky. Mnohé čistiarne obuvi preto museli zatvoriť prevádzky alebo prepustiť zamestnancov. V Cobbler Expresse, kde kedysi pracovalo 16 ľudí, dnes zákazník nájde už len majiteľa a dvoch pracovníkov.

Niektorí leštiči obuvi sa obávajú, že je ich milované remeslo na pokraji zániku, pretože do odvetvia vstupuje čoraz menej mladých ľudí. „Nechcú sa tomuto umeniu priučiť,“ dodal Morocho.

Ďalšie dôležité správy

Jeff Bezos so snúbenicou Lauren Sanchezovou
Neprehliadnite

Móda z letného tábora pre miliardárov. Outfity prekvapili odvážnosťou vo farbách a v doplnkoch