Lesníci vychádzali z celoslovenskej inventarizácie najzachovalejších lesov na Slovensku. Počas rokov 2009-2015 ju uskutočnili odborníci z občianskeho združenia Prales.
Pralesy pritom identifikovali na výmere 10.583 hektárov. Asi tretina z nich doposiaľ nie je chránená najvyšším stupňom ochrany, teda bezzásahovým režimom, a hrozí im poškodenie či zničenie.
Týka sa to napríklad lokalít Zámok v Malých Karpatoch, Drastvica v Štiavnických vrchoch, Skalnatá v Lúčanskej Malej Fatre, či Chmelienec v Nízkych Tatrách. Celkovo má ísť o 96 lokalít.
„Mapované lokality na naše náklady vyznačíme v teréne a zabezpečíme ich ochranu. Zároveň dávame verejný prísľub, že v nich nebudeme vykonávať žiadne hospodárske zásahy,“ zdôraznil Marian Staník, generálny riaditeľ štátneho podniku.
V súčasnosti je na Slovensku prísne chránených (5. stupeň ochrany) 68 percent plochy pralesov (7313 hektárov). Záväzkom zo strany lesníkov neťažiť v ďalších identifikovaných pralesoch sa táto výmera zvýši na viac ako 9,5-tisíc hektárov.
Tým sa zvýši podiel pralesov ponechaných na prirodzený vývoj na 94 percent. „Pre ochranu pôvodnej biodiverzity je to dobrá správa. Významným spôsobom sa rozšíri základňa pre výskum prírodných zákonitostí v lesných ekosystémoch. Aj keď ide o malý krok v ochrane jedinečných prírodných hodnôt Slovenska, je to rozhodne krok správnym smerom,“ doplnil Marián Jasík zo združenia Prales.