Švédska sieť obchodov s nábytkom Ikea má podkopávať význam tradičnej rodiny. Tvrdí to občianska iniciatíva Aliancia za rodinu. Ikea totiž vo svojom zákazníckom magazíne propaguje príbeh spolužitia dvoch Britiek Clary a Kristy s malým chlapcom. Žijú v malom podkrovnom byte, ktorý si zariadili v štýle Ikea.
Ich príbeh zverejnila sieť s nábytkom v tradičnom vydaní časopisu Ikea Family live, ktorý vyšiel v 25 krajinách sveta vrátane Slovenska. Online verzia tohto článku bola publikovaná 9. januára, keď si ho všimla aj Aliancia pre rodinu.
Aktivisti bojkotujú, aby sa spolužitie homosexuálneho páru verejne propagovalo, pretože na ľudí to vraj pôsobí mätúco. Vadí im, že aj páry rovnakého pohlavia sú označované ako rodina. „Spoločnosť si takto ničí svoje dlhoročne budované pro-family smerovanie, ktoré naše rodiny veľmi oceňovali,“ vraví jeden z aktivistov Aliancie Anton Chromík.
Ikea chcela upozorniť na rôznorodosť ľudí
Ikea na Slovensku tvrdí, že článok nemal vyvolať rozporuplné názory, ale na príklade britského páru mali slovenským rodinám pomôcť zariadiť prakticky, funkčne, vkusne a za dobrú cenu malé priestory.
„Vyhľadávame rozmanité domácnosti a ľudí, ktorí skutočne odzrkadľujú okolitý svet. Navštevujeme rôzne domovy z rôznych kútov sveta. Veríme v rôznorodosť a uvedomujeme si, akí sme všetci rozdielni,“ vraví pre TREND.sk šéfredaktorka časopisu Lotta Brandtová.
Zároveň tvrdí, že Ikea sa snaží robiť všetko pre to, aby sa zachovávali rovnaké príležitosti pre všetkých, aby boli zachovávané ľudské práva bez ohľadu na etnickú, náboženskú, sexuálnu orientáciu, bez ohľadu na vek, pohlavie či fyzické schopnosti.
Aliancia napriek tomu od spoločnosti Ikea žiada, aby stiahla svoj magazín a verejne sa ospravedlnila. „Ak sa tak nestane budeme informovať naše rodiny, aby si našli vhodné formy protestu, ako je vrátenie klubových Ikea kariet a zváženie nákupov v tejto spoločnosti,“ dodala Aliancia pre rodinu.
Aby toho nebolo málo, aktivisti tvrdia, že Ikea nerešpektuje zákon o rodine a verejne propaguje ochudobnenie dieťaťa o otcovskú lásku a starostlivosť, ku ktorej údajne dochádza pri výchove detí v spolužití dvoch žien.
Sporný šlabikár s rozvedenou matkou
Pred mesiacom tradičnú rodinu nepriamo obhájil aj minister školstva Dušan Čaplovič. Po kritike cirkvi, časti rodičov a konzervatívnych poslancov z hnutia OĽaNO rozhodol o prepísaní schváleného šlabikára, kde sa spomína mamička - samoživiteľka Žofia. V príbehu jej syn Žigmund tvrdí, že s mamou žije sám a s otcom sa stretáva cez víkendy.
„Pred pol rokom požiadal ujo Žubajík mamičku o ruku. Najprv bola prekvapená. Potom sa potešila. Už to pre mňa od zajtra nebude len ujo Žubajík, ale druhý ocko. Zajtra sa ožení s mojou mamičkou,“ pokračoval príbeh v šlabikári.
Šlabikár po tlaku D. Čaplovič dal prepísať. „Nie som presvedčený o tom, že malé deti by mali byť v ranom veku atakované problémami dospelých ľudí, ich rodičov. Najmä nie v prvom ročníku šlabikára základnej školy," povedal. Štatistika je pritom neúprosná. Každé druhé manželstvo končí krachom. V reči čísel ide o štvrť milióna žien a 190-tisíc mužov.
V tejto kategórií je aj minister, ktorý sa podľa denníka Plus 7 dní rozviedol ako 37-ročný. Vtedy sa rozvádzali mierne mladší ľudia ako v súčasnosti a po manželstve zostávalo aj viac maloletých detí - až 72 percent takých rozpadnutých párov malo v tom čase ratolesti vo veku do pätnásť rokov. Jeho synovia Miloslav a Radovan mali vtedy deväť a dvanásť rokov.