Kancelária verejného ochrancu práv (VOP) to zistila v rámci prieskumu postupu mesta Žilina pri ochrane základných práv detí. Žilina aktuálne eviduje 297 detí ako daňových dlžníkov, ktorým hrozia exekúcie.
„Ústavný súd môj návrh síce odmietol, ale z jeho odôvodnenia vyplynulo, že sa so mnou stotožnil v názore, že dieťa musí byť chránené pred situáciou, v ktorej by nieslo zodpovednosť za dlh, ktorý objektívne nemôže splniť,“ tvrdí M. Patakyová. „Ak vychádzame z tohto výkladu, tak nemôžeme dovoliť, aby v obciach či mestách na Slovensku hrozili exekúcie deťom,“ vyhlásila.
ÚS skonštatoval, že povinnosť zaplatiť poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady podľa zákona preberá zákonný zástupca, preto nemožno túto povinnosť vymáhať v exekučnom konaní od maloletého dieťaťa.
Ministerstvo financií bolo v novembri 2017 iného názoru, uviedla Kancelária VOP. Aj dieťa je podľa neho na účely miestneho poplatku považované za poplatníka a v prípade nedoplatkov je potrebné viesť exekučné konanie vo vzťahu k maloletej osobe.
V kontexte nálezu Ústavného súdu ombudsmanka upozornila na to, že je potrebné rozlišovať medzi osobou poplatníka a osobou daňového dlžníka. „Pojem poplatník má len evidenčný charakter a môže ním byť aj maloletá osoba. Poplatková povinnosť však prechádza na jej zákonného zástupcu, ktorý sa teda stáva daňovým dlžníkom,“ uviedla Kancelária VOP. „V prípade nedoplatku sa musí viesť exekučné konanie voči zákonnému zástupcovi, a nie voči dieťaťu,“ doplnila.
Ministerstvo financií reagovalo, že túto tému analyzuje. „V súčasnosti platí, že podľa zákona za poplatníka, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu, plní povinnosti poplatníka jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník.“ To, aké kroky bude ministerstvo ďalej v danej veci vykonávať, je podľa neho v tejto chvíli predčasné povedať.