Keď sa začiatkom minulého roka začala z čínskej provincie Wu-chan šíriť do celého sveta koronavírusová nákaza, zdalo sa že farmaceutický koncen čínskeho miliardára Kuo Kuang-čchanga má vyhrané, keď sa mu podarilo uzavrieť partnerstvo s nemeckou firmou BioNTech, ktorá spolu s americkým Pfizerom vyrába jednu z najlepších vakcín proti covidu-19 na svete. Napísala agentúra Bloomberg.

Len málokto investoval ušetrené peniaze do akcií. Predaje podielových fondov v roku 2020 skončili na hodnote 450 miliónov eur.
Neprehliadnite

Čínske firmy s akciami v USA budú musieť o sebe oznamovať viac informácií

Nacionalizmus a výroba vakcín

Napriek tomu, že uplynul  takmer rok, je otázne, či vakcína, ktorú v licencii Pfizeru/BioNTechu vyrába Kuo Kuang-čchangov koncern Fosun Pharmaceutical Group, bude môcť byť používaná v pevninskej Číne.

Peking totiž vyvíja vlastnú vakcínu, ktorá po vykonaní potrebných testov, bude používaná ako posilňovacia. Čínska firma  Walvax Biotechnology, ktorá vakcínu vyvíja, má totiž podporu prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten presadzuje nacionalistickú agendu na všetkých frontoch, boj proti koronavírusu nevynímajúc.

WA 33 Washington Americký prezident Joe Biden (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching počas virtuálneho summitu v Bielom dome vo Washingtone v pondelok 15. novembra 2021. FOTO TASR/AP 

President Joe Biden meets virtually with Chinese President Xi Jinping from the Roosevelt Room of the White House in Washington, Monday, Nov. 15, 2021. (AP Photo/Susan Walsh)
Neprehliadnite

Čína pohrozila USA odvetou za diplomatický bojkot hier v Pekingu

Čínske vakcíny sú menej účinné

Odklad schválenia vakcíny čínskymi úradmi je len ďalším dôkazom toho, akí zraniteľní sú čínski podnikatelia a ich zahraniční partneri voči politickým diktátom Pekingu.

Situácia okolo schválenia licencovanej vakcíny podčiarkuje neisté vyhliadky globálnych farmaceutických spoločností na najväčšom trhu s liekmi na svete.

Vakcínami čínskych spoločností Sinovac a Sinopharm bola zaočkovaná viac ako miliarda Číňanov aj napriek tomu, že viacero vedeckých štúdií dokázalo, že sú menej účinné ako mRNA vakcíny.

londýnska burza makléri britská banka Lloyds TSB britské banky Royal Bank of Scotland RBS  HBOS vláda finanèná investícia vládna pomoc svetové globálne trhy burzy akcie bankovníctvo dôvera obnovenie
Neprehliadnite

Ceny medi rástli, prispeli k tomu aj plány Číny na posilnenie ekonomickej stability