Keď sa začiatkom minulého roka začala z čínskej provincie Wu-chan šíriť do celého sveta koronavírusová nákaza, zdalo sa že farmaceutický koncen čínskeho miliardára Kuo Kuang-čchanga má vyhrané, keď sa mu podarilo uzavrieť partnerstvo s nemeckou firmou BioNTech, ktorá spolu s americkým Pfizerom vyrába jednu z najlepších vakcín proti covidu-19 na svete. Napísala agentúra Bloomberg.
Čínske firmy s akciami v USA budú musieť o sebe oznamovať viac informácií
Nacionalizmus a výroba vakcín
Napriek tomu, že uplynul takmer rok, je otázne, či vakcína, ktorú v licencii Pfizeru/BioNTechu vyrába Kuo Kuang-čchangov koncern Fosun Pharmaceutical Group, bude môcť byť používaná v pevninskej Číne.
Peking totiž vyvíja vlastnú vakcínu, ktorá po vykonaní potrebných testov, bude používaná ako posilňovacia. Čínska firma Walvax Biotechnology, ktorá vakcínu vyvíja, má totiž podporu prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten presadzuje nacionalistickú agendu na všetkých frontoch, boj proti koronavírusu nevynímajúc.
Čína pohrozila USA odvetou za diplomatický bojkot hier v Pekingu
Čínske vakcíny sú menej účinné
Odklad schválenia vakcíny čínskymi úradmi je len ďalším dôkazom toho, akí zraniteľní sú čínski podnikatelia a ich zahraniční partneri voči politickým diktátom Pekingu.
Situácia okolo schválenia licencovanej vakcíny podčiarkuje neisté vyhliadky globálnych farmaceutických spoločností na najväčšom trhu s liekmi na svete.
Vakcínami čínskych spoločností Sinovac a Sinopharm bola zaočkovaná viac ako miliarda Číňanov aj napriek tomu, že viacero vedeckých štúdií dokázalo, že sú menej účinné ako mRNA vakcíny.