Vietnam nemá najlepšiu geografickú polohu. Krajina, ktorej obyvateľstvo vlani presiahlo 100-miliónovú hranicu (ako 15. na svete), sa nachádza na polceste medzi Čínou a Spojenými štátmi, čo prinútilo obe superveľmoci, aby o ňu súperili. V roku 2023 Vietnam ako jediný prijal na štátnych návštevách Joea Bidena aj Si Ťin-pchinga. Svoje vzťahy s USA povýšil na „komplexné strategické partnerstvo“, uvádza The Economist.
Hoci má vietnamská vládnuca strana veľa spoločného s čínskou, obyčajní Vietnamci sú hlboko podozrievaví voči svojmu obrovskému susedovi. Čína si nezákonne nárokuje časti Juhočínskeho mora, ktoré patria Vietnamu; jej lode rušia vietnamských rybárov aj plavidlá na prieskum ropných ložísk. Prieskum Asian Barometer zistil, že iba 25 percent Vietnamcov má pozitívny názor na Čínu, zatiaľ čo 85 percent sa viac prikláňa k Spojeným štátom. Bidenova administratíva, ktorá chce zamedziť čínsku expanziu, dodala Vietnamu lode pobrežnej stráže. Washington by rád ponúkol ešte viac, ale Vietnam formálne spojenectvo odmieta.
Rastúci geopolitický význam krajiny je založený na jej silnej ekonomickej výkonnosti. Keď sa Vietnam v polovici osemdesiatych rokov začal otvárať, ročný príjem na hlavu bol polovičný ako v Keni. Vďaka pragmatickej a čoraz viac pro-podnikateľskej politike sa odvtedy zvýšil šesťnásobne na 3 700 dolárov. Ambícia vlády premeniť Vietnam na bohatú krajinu do roku 2045 nie je nesplniteľná. Pravdepodobne nikdy nečelil priaznivejšiemu globálnemu prostrediu.
Firmy, ktoré sa odkláňajú od Číny a vyvážajú na Západ, presúvajú výrobu do Vietnamu, čo platí napríklad pre Samsung či Apple. V prvých troch štvrťrokoch 2023 boli priame zahraničné investície vo Vietname dvojnásobne vyššie ako v Indonézii, na Filipínach alebo v Thajsku.
Rast vietnamského HDP bol síce všelijaký: počas pandémie sa prepadol, v roku 2022 sa vrátil na osem percent, vlani v dôsledku úverovej krízy klesol na 4,7 percenta a očakáva sa, že v tomto roku sa zotaví na 5,8-percentnú úroveň. Napriek tomu má Vietnam dobrú pozíciu na to, aby naďalej priťahoval investície, tvrdí Tony Nafte z investičnej skupiny CLSA. Je otvorenejší obchodu ako ostatné krajiny juhovýchodnej Ázie. Obchod v roku 2022 dosiahol ohromujúcich 186 percent jeho HDP.
Proruskí hackeri zaútočili na weby talianskych ministerstiev a inštitúcií
Kyberútoky v Taliansku vyšetruje agentúra pre kybernetickú bezpečnosť, ktorá zároveň poskytuje podporu zasiahnutým inštitúciám