Vývoj a domáca produkcia prelomovej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 nemeckým start-upom BioNTech môže v tomto roku zvýšiť rast najväčšej európskej ekonomiky o 0,5 percentuálneho bodu, odhaduje šéf düsseldorfského inštitútu pre makroekonomický výskum IMK Sebastian Dullien.

Očakáva sa, že nemecký hrubý domáci produkt (HDP) sa tento rok zvýši asi o štyri percentá po poklese spôsobenou pandémiou o 4,6 percenta v roku 2020. To znamená, že na prelomovú vakcínu firmy BioNTech založenú na mRNA technológii môže podľa Dullienových odhadov v roku 2021 pripadať približne osmina z celkovej expanzie HDP.

,,Neviem si spomenúť na iný príklad, že jedna spoločnosť mala taký veľký vplyv na nemecký HDP," uviedol Dullien pre agentúru Reuters. Dullien sa podľa vlastných slov ako makroekonóm nezameriava na individuálne firmy. ,,Avšak niekedy sa vyskytnú ojedinelé prípady, že individuálne firmy majú makroekonomický význam. BioNTech je takým ojedinelým prípadom."

Podľa šéfa BioNTech Ugura Šahina je prvá generácia proticovidovej vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech účinná aj proti koronavírusovým variantom vrátane mutácie delta a v súčasnosti nie je potrebné ju modifikovať.
Neprehliadnite

Vakcína nad zlato. Firma BioNTech zarobila za prvý polrok takmer štyri miliardy eur

Dullienov výpočet vychádza z pondelkovej zverejnenej správy (9. 8.) o hospodárskych výsledkoch BioNTech. Firma aktuálne počíta s nárastom celoročných tržieb vďaka predaju vakcíny proti novému koronavírusu vo výške 15,9 miliardy eur. Spoločnosť pôvodne očakávala 12,4 miliardy eur.

To podľa Dulliena zodpovedá takmer 0,5 percenta nemeckého HDP. V roku 2020 dosiahol nemecký HDP 3,3 bilióna eur. ,,Keďže BioNTech si zo zahraničia obstaráva len málo vstupných produktov, toto je takmer kompletne domáca pridaná hodnota," uviedol Dullien. ,,Takže toto má priamy dopad na rast ekonomiky." Na rozdiel od veľkých nemeckých automobiliek, ktoré produkujú veľké množstvo vozidiel v zahraničí, BioNTech vyrába svoju vakcínu v závode v Marburgu. Navyše, dostáva licenčné poplatky od svojho amerického partnera Pfizer.

Vakcína proti ochoreniu Covid-19 spoločností BioNTech a Pfizer získala ako prvá na svete povolenie na použitie na konci roka 2020. ,,Úspech BioNTechu je impozantný," myslí si Dullien. Dodal, že v Nemecku je skvelý výskum, ktorý má obrovský potenciál. Ekonóm ING Bank Carsten Brzeski považuje Dullienov výpočet za vierohodný a dodal, že príbeh úspechu BioNTech je jednoducho výnimočný. ,,Neexistuje veľa spoločností, ktoré dokážu ísť z nuly na sto len za jeden rok."