Lekárske odborové združenie vyzýva ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera, aby prehodnotil nomináciu výkonného riaditeľa Health Policy Institute Tomáša Szalaya na post šéfa Inštitútu zdravotnej politiky. Inštitút je sekciou ministerstva a venuje sa analyticko-strategickým úlohám. Odborári podľa svojho šéfa Petra Visolajského dlhodobo upozorňujú, že dôležité posty na ministerstve zdravotníctva by mali zastávať osoby, ktoré nie sú prepojené s niektorou z finančných skupín pôsobiacich v zdravotníctve. „Považujeme to za legitímnu požiadavku, ktorá znižuje pravdepodobnosť zvýhodňovania jedného účastníka pred ostatnými,“ zdôvodnil. Podľa predsedu LOZ má T. Szalay dokázateľné majetkové a zamestnanecké prepojenie s finančnou skupinou Penta. „Dokazuje to skutočnosť, že spoločnosť Klient Pro SK, kde bol spoločníkom aj Tomáš Szalay, odkúpila firma ProHealth patriaca do portfólia zdravotníckych firiem finančnej skupiny Penta," argumentoval P. Visolajský.
Takzvaná daňová ľútosť podporuje podľa strany Sloboda a Solidarita daňové úniky. Preto chcú predložiť návrh na jej zrušenie. „Je nemysliteľné, aby sa trestné konanie zastavilo na základe skutočnosti, že podozrivý z daňového podvodu daň dodatočne odvedie. Je to obdobné, akoby sme oslobodili zlodeja, keď ukradnutú vec poškodenému vráti, alebo násilníka, keď sa obeti ospravedlní,“ uviedli predstavitelia SaS v stanovisku. Trestná legislatíva musí podľa SaS pôsobiť na potenciálnych páchateľov odstrašujúco, a nie ich k protiprávnemu konaniu nabádať tým, že im umožňuje vyviniť sa zo závažných trestných činov formou účinnej ľútosti.
Rizikom chudoby bolo v minulom roku ohrozených 12,3 percenta obyvateľov Slovenska, teda 640 tisíc osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o pokles o 0,3 percentuálneho bodu. Hranicu rizika chudoby jednočlennej domácnosti predstavuje 4 158 eur ročne, mesačne 346,5 eura. V roku 2014 bola táto hranica na úrovni 4 086 eur za rok. Vyplýva to z jedenásteho zisťovania EU SILC 2015, ktorého výsledky prezentoval Štatistický úrad SR. „Výsledky zisťovania vo všeobecnosti potvrdzujú síce mierny, ale pozitívny trend vo vývoji chudoby na Slovensku,“ povedala predsedníčka ŠÚ Ľudmila Benkovičová. Najviac ohrození chudobou boli vlani nezamestnaní. Z pohľadu typu domácností sú to viacpočetné domácnosti s tromi a viac závislými deťmi a osamelí rodičia najmenej s jedným dieťaťom.
Prezidentovi Andrejovi Kiskovi úplne dôveruje 39 percent občanov, predsedovi Národnej rady Andrejovi Dankovi úplne dôveruje 26 percent a predsedovi vlády Robertovi Ficovi úplne dôveruje 24 percent občanov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý uskutočnila začiatkom mája.
Britská libra by mohla prudko klesnúť a nezamestnanosť vo Veľkej Británii by sa pravdepodobne zvýšila, ak jej obyvatelia odhlasujú odchod z Európskej únie. Upozornila na to britská centrálna banka. Bank of England zároveň zhoršila prognózu ekonomického rastu Británie v tomto roku a predpokladá, že hrubý domáci produkt posilní o 2 percenta. Ešte vo februári odhadovala, že tohtoročný hospodársky rast krajiny bude na úrovni 2,2 percenta. Predstavitelia centrálnej banky, ktorí jednomyseľne hlasovali za ponechanie úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni, uviedli, že domácnosti a firmy by pravdepodobne odložili výdavky a investície v prípade odhlasovania odchodu Británie z únie v referende 23. júna.
Sezónne upravená priemyselná produkcia eurozóny v marci medzimesačne klesla o 0,8 percenta a v rámci celej 28-člennej Európskej únie oslabila o pol percenta. V porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka priemyselná produkcia eurozóny v marci vzrástla o 0,2 percenta a v celej EÚ posilnila o 0,3 percenta. Medziročne marcová priemyselná produkcia najvýraznejšie klesla v Írsku (-10,6 %), na Malte (-5,4 %), v Estónsku (-4,8 %) a v Grécku (-4,1 %). Najviac medziročne priemyselná produkcia posilnila v Chorvátsku (6,9 %), vo Švédsku (4,9 %) a v Slovinsku (4,4 %).
Interrupciou sa končí jedno zo štyroch tehotenstiev ročne. Vyplýva to z celosvetového odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a newyorského vedeckovýskumného Guttmacherovho ústavu, z ktorého cituje agentúra DPA. Štúdia zverejnená v britskom odbornom týždenníku Lancet ďalej uvádza, že v súčasnosti sa ročne uskutoční až 56 miliónov interrupcií, čo je viac než sa pôvodne predpokladalo. Počet interrupcií sa celosvetovo zvýšil z 50 miliónov ročne v rokoch 1990-94 na 56 miliónov ročne v rokoch 2010-14. Za uplynulých 25 rokov sa v bohatých rozvinutých krajinách štatistiky vykonaných umelých potratov znížili - naopak, v chudobných krajinách sa situácia nemení. Odborníci v tejto súvislosti vyzvali na nové prístupy v antikoncepčných metódach.
Od budúceho roka by na českom ministerstve vnútra malo vzniknúť nové centrum, ktoré sa bude venovať teroristickým hrozbám. Podľa ministra vnútra Milana Chovanca chce vláda vytvoriť centrum, ktoré bude síce malé, ale efektívne a ktoré by za pochodu malo riešiť objavujúce sa výzvy. „Bezpečnosť nie je zadarmo, musí sa pre ňu niečo urobiť,“ vyhlásil podľa internetového serveru Novinky.cz. Ako spresnil, existujú tri najväčšie hrozby: sucho, extrémizmus a migrácia. Na práci nového útvaru by sa malo podieľať asi 30 špecialistov.
Miera nezamestnanosti v Grécku vo februári klesla na 24,2 percenta z januárovej úrovne 24,4 percenta. Informoval o tom grécky štatistický úrad ELSTAT. Najvyššiu mieru nezamestnanosti Grécko eviduje u mladých vo vekovej kategórii 15 až 24 ročných. V tejto skupine bola februárová miera nezamestnanosti na úrovni až 51,4 percenta, pričom medziročne klesla z januárových 51,8 percenta. Grécka ekonomika v záverečnom štvrťroku vlaňajška mierne vzrástla, keď sa medzikvartálne zväčšila o 0,1 percenta. Motormi rastu boli súkromná spotreba a investície. Za celý predchádzajúci rok sa však grécka ekonomika zmenšila o 0,3 percenta.
Čína bude musieť pre získanie štatútu trhového hospodárstva splniť päť kritérií Európskej únie. Inak jej dovoz do únie bude podliehať neštandardným postupom, uvádza sa v uznesení, ktoré schválil Európsky parlament. Ich súčasťou by malo byť využívanie neštandardnej metodiky pri porovnávaní a hodnotení trhovosti čínskych nákladov a cien v rámci antidumpingových a antisubvenčných vyšetrovaní s cieľom zaručiť rovnaké podmienky pre priemysel EÚ a chrániť únijné pracovné miesta. „Nemôžeme ohroziť našich výrobcov a stratiť milióny pracovných miest v EÚ. Pokiaľ Čína nenaplní všetky podmienky, nemôže získať štatút trhového hospodárstva,“ uviedol slovenský europoslanec Vladimír Maňka. „Čínska ekonomika nie je trhová, ale plánovaná s výraznými zásahmi štátu. Dotovanie cien rôznych výrobkov, vrátane ocele, deformuje medzinárodný obchod a ohrozuje výrobu a pracovné miesta v krajinách, ktoré pravidlá dodržiavajú,“ dodal europoslanec Ivan Štefanec.
Kuvajt, ktorý je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), neočakáva, že na nadchádzajúcom stretnutí kartelu sa jeho členovia dohodnú na nejakom koordinovanom opatrení. Oznámil to kuvajtský úradujúci minister pre ropu Anas al-Saleh. Stretnutie členov OPEC-u sa uskutoční 2. júna vo Viedni a bude zamerané na premýšľanie a rozhliadnutie sa, čo by sa ešte mohlo urobiť pre stabilizáciu trhu. „Očakávame, že medzi členmi OPEC-u bude intenzívnejší dialóg a potom na jeho základe budeme schopní určiť, aké budú správne kroky do budúcnosti,“ povedal A. al-Saleh. Predchádzajúce stretnutie členov OPEC-u a producentov, ktorí nie sú členmi tohto zoskupenia, v apríli v katarskej Dauhe bolo neúspešné. Cieľom stretnutia bolo schválenie opatrení na stabilizáciu nadmernej ťažby ropy, pre ktorú sa cena komodity od polovice roka 2014 do začiatku tohto roka prepadla o viac ako 70 percent. Dôvodom kolapsu stretnutia boli nezhody Saudskej Arábie a Iránu o podmienkach dohody. OPEC bol následne kritizovaný, že stratil svoju schopnosť konať.
Čína a Maroko podpísali dohodu o strategickom partnerstve. Obe strany zintenzívnia komunikáciu medzi svojimi najvyššími predstaviteľmi a vládnymi činiteľmi, politickými stranami, ako aj legislatívnymi telesami. Peking a Rabat budú na základe podpísaných dohovorov úzko spolupracovať v oblasti súdnictva, obchodu, ťažby, energetiky, financií, kultúry a potravinovej bezpečnosti, spresnila čínska tlačová agentúra.
Ďalšou hromadnou žalobou sudcov pre platový rozdiel v porovnaní s platmi sudcov špeciálneho súdu sa zaoberali na Okresnom súde Bratislava I. Išlo o žalobu ôsmich sudcov. Súdu od šiestich navrhovateľov doručili späťvzatie žaloby. Súd preto odročil pojednávanie na neurčito s tým, že uznesením rozhodne o zastavení konania voči tým navrhovateľom, ktorí vzali žalobu späť. Až po právoplatnosti tohto uznesenia môže súd pokračovať v predmetnom konaní, vysvetlil hovorca Pavol Adamčiak. V tomto prípade išlo o sudcov z Rimavskej Soboty. Sudcovia začali v roku 2007 pre vysoké ohodnotenie sudcov Špeciálneho súdu dva druhy žalôb. Niektorí sudcovia podávali žaloby proti Slovenskej republike zastúpenej Ministerstvom spravodlivosti a ďalší sudcovia podávali žaloby proti Najvyššiemu súdu. Antidiskriminačnú žalobu podalo vyše 800 sudcov.
Všetci štyria navrhovaní kandidáti na členov disciplinárnych senátov spĺňajú zákonom požadované kritériá. Konštatoval to ústavnoprávny výbor parlamentu. Dvoch kandidátov - Tatianu Buchvaldovú a Blaženu Stašíkovú navrhla poslankyňa Smeru-SD Oľga Nachtmannová, dvoch nominantov - Michaelu Královú a Martu Polyákovú poslanec Smeru-SD Martin Nemky. Opozícia nenavrhla žiadneho kandidáta. Parlament na májovej schôdzi v tajnom hlasovaní bude rozhodovať o týchto štyroch kandidátoch.
Železničná spoločnosť Slovensko upravila od mája na troch tratiach pravidlá nastupovania do vlakov bez cestovného lístka. Ide o trate Trnava - Kúty, Čadca - Makov a Humenné - Stakčín. „Nástup do vlaku bez lístka je možný len do vozňa označeného oranžovou nálepkou Predaj cestovných lístkov. V uvedenom vozni treba počkať na vlakový personál. Obvykle ide o priestor v strednej časti vlaku,“ uviedla ZSSK. Nové pravidlá sa začnú plne uplatňovať od nedele 15. mája. Ak cestujúci bez platného cestovného lístka nastúpi do vozňa, ktorý je označený červenou nálepkou „Nástup len s platným cestovným lístkom“, sprievodca mu vydá lístok s päťeurovou prirážkou. Ak nastúpi do vozňa s oranžovou nálepkou v staniciach, kde sa cestovné lístky nepredávajú, lístok má bez akejkoľvek prirážky. V stanici s otvorenou pokladnicou sa k platenému lístku pripočíta 1,50 eura a k lístku na bezplatnú prepravu tri eurá.
Ošetrovateľstvo na Slovensku potrebuje väčšiu samostatnosť, vyššie kompetencie podľa stupňa vzdelania sestier a podľa špecializácie. Upozornila na to predsedníčka Asociácie sestier a pacientov (ASAP) Ľubica Kočanová. „Netreba sa brániť odstupňovaniu kvality sestier podľa stupňa dosiahnutého vzdelania, či už stredoškolského, vysokoškolského, špecializovaného alebo certifikovaného. Potrebné je ohodnotiť vyššie vzdelanie, ale aj vyššiu zodpovednosť,“ poznamenala. Dôležité je podľa nej k jednotlivým stupňom vzdelania priradiť rozdielne kompetencie a rozdielnu zodpovednosť. „Kompetencie sestier sú v súčasnosti celoplošne rovnaké, čo vnáša chaos a protiklady medzi vzdelanie a prax. Chyba, ktorá je tiež jednou z príčin odchodu našich sestier do zahraničia,“ upozornila.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.
Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.