Vyjadrenia splnomocnenca vlády na prešetrenie manažovania pandémie a poslanca Petra Kotlára (SNS), že pandémia covidu na Slovensku nebola, sú neodborné a urážajú tak obete vírusu ako aj zdravotníkov. Na tlačovej konferencii to uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory Jaroslav Šimo. Stavovská organizácia lekárov sa od Kotlárových slov dištancuje.
„Očakávame, že svoje stanovisko jasne vysvetlí a veríme, že naši zástupcova vo WHO budú aj naďalej pracovať na takej podobe pandemickej zmluvy, ktorá bude v prospech všetkých občanov Slovenska," vyhlásil. Šimo sa domnieva, že Kotlár vychádzal pri tvrdení o tom, že neboli splnené atribúty pandémie z terajších charakteristík a za základ si vzal chrípku. „Problém je, že my sme tu nemali chrípku, my sme tu mali covid 19," skonštatoval prezident SLK. Šimo je presvedčený, že určite boli splnené kritériá, aby sa o covide hovorilo ako o pandémii. „Popretie pandémie nie je na mieste... Pandémia to bola," zhodnotil.
Komora na tlačovej besede upozornila aj na nárast agresívneho správania pacientov a ich rodinných príslušníkov k lekárom a sestrám. Spomenula prípad, keď v areáli nemocnice v Rimavskej Sobote napadli príbuzní pacienta tamojšieho primára. Majú taktiež informácie o tom, že v niektorých zdravotníckych zariadenie sa chystajú pre zdravotníkov kurzy sebaobrany. Aktuálnym stavom je komora hlboko znepokojená.
„Budeme žiadať štátne orgány, aby takéto incidenty vyšetrili, ale najmä, aby prijali také preventívne opatrenia, ktoré budú zdravotníkov chrániť," povedal Šimo. Cestu vidia v zmene legislatívy, ktorá by zdravotníkov zaistila zvýšenú ochranu. Privítali by, keby lekári aj sestry boli chránení aj mimo času výkonu ich povolania. Komora sa totiž obáva ďalšieho stupňovania agresie, najmä na urgentných príjmoch.
Lekári sa vyjadrili aj k návrhu novely Zákonníka práce od opozičnej strany Kresťanskodemokratické hnutia, ktorá by v súvislosti s dĺžkou praxe predĺžila zdravotníkov výpovedné lehoty. Takúto zmenu považujú za diskriminačnú. Podľa Šima rozhodne neprispeje k vyriešeniu personálnej krízy v zdravotníctve. „Skôr sa obávame, že to bude mať opačný efekt. Bude ich odrádzať od uzatvárania pracovných zmlúv," myslí si prezident komory