Zástupcovia Slovenskej lekárnickej komory (SLEK) stále veria, že ich boj proti vernostným programom v lekárňach nie je stratený. „Verím, že u poslancov zvíťazí zdravý rozum, “ nádeja sa prezident Tibor Czuľba pred štvrtkovým hlasovaním poslancov o novom zákone o liekoch.
Vyjadrenie generálnej riaditeľky Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Michaely Gajdošovej tomu však nenasvedčuje. „S lekárnickou komorou sme sa nedohodli, “ skonštatovala a vyjadrila presvedčenie, že zákon o liekoch aj v druhom čítaní prejde.
Kým rezort nový zákon zdôvodňuje tým, že vernostné programy šetria peniaze pacientov i verejné zdroje, lekárnická komora v ňom vidí len ďalší krok, ktorý má pomôcť finančnej skupine Penta ovládnuť zdravotnícke subjekty na Slovensku.
Svoje argumenty podložila okrem iného aj medializovanými informáciami o depeši veľvyslanectva USA v Bratislave, ktorú zverejnil portál WikiLeaks. Tá upozorňuje na podozrenia z korupcie pri schvaľovaní novely zákona o lieku v roku 2004. Nezávislí poslanci mali údajne za podporu hlasovania o "legalizovaní franchisingu lekární" dostať od skupiny Penta po dvoch miliónoch korún. Penta správu označila za kombináciu nezmyslov a popletených informácií.
Lekárnici však hovoria o podozrení, že aj aktuálne znenie zákona vychádza z potrieb uvedenej finančnej skupiny. Tá pritom vlastní sieť lekární Dr.Max, ktoré vernostné programy aj v minulosti využívali. Všetky svoje výčitky zverejnila komora v celostranovom inzeráte v utorkovom vydaní denníka Nový Čas. V ňom sa okrem iného pýta "Ktorý žralok si brúsi zuby na ovládanie slovenských lekární? Chystá sa tu potichu ďalší PPP projekt - Poslanci, Pomôžte Pente???".
Návrh nového zákona o liekoch považuje skupina Penta za pozitívnu legislatívnu zmenu. Návrh zákona je podľa nej v súlade so základnými princípmi v zdravotníctve - regulačné prostredie s väčšou účasťou súkromných investorov, efektivita, obmedzovanie plytvania a zvýšená konkurencia. "Nerozumieme preto súčasným aktivitám Slovenskej lekárnickej komory, ktorá sa celú diskusiu o tomto zákone rozhodla zúžiť na otvorené osobné a ničím nepodložené útoky voči našej spoločnosti," uviedol v utorok pre agentúru SITA hovorca Penty Martin Danko. "Vzhľadom na absolútne nepodložené útoky a vyjadrenia, ktoré poškodzujú dobré meno našej spoločnosti, skupina Penta zváži právne kroky voči Slovenskej lekárnickej komore," dodal.
Podľa komory vernostné programy si môžu dovoliť iba siete lekární, ktorým sa to ekonomicky oplatí. Samostatné lekárne si údajne zavádzanie vernostných programov dovoliť nemôžu. V dôsledku toho však pravdepodobne nebudú konkurencieschopné, čo by mohlo viesť k ich zániku. Z tohto dôvodu lekárnici bojovali s vernostnými programami už v minulosti, ich ústredným nepriateľom však bola vtedy iná sieť lekární – Cityfarma.
Ministerstvo zdravotníctva SR obvinenia komory odmieta. „Tie lživé a ničím nepodložené tvrdenia kategoricky odmietame,“ vyhlásila riaditeľka sekcie liekov rezortu Michaela Gajdošová. Ako dodala, zákon je napísaný pre pacienta, a to tak zavádzaním zmien v predpisovaní liekov ako aj vernostnými systémami. „Oboma opatreniami chce ministerstvo prispieť pacientom, aby mali lacnejšie lieky,“ skonštatovala.
Penta považuje za zarážajúce, že Slovenská lekárnická komora na jednej strane pôsobí ako lobistické združenie, ktoré chráni záujmy lekárnikov, takzvaných drobných majiteľov lekární, na druhej strane označuje lekárnictvo ako službu, do ktorej podnikanie a podnikateľské praktiky nepatria. "Pokiaľ chce byť Slovenská lekárnická komora vo svojich postojoch dôsledná, mala by potom požadovať, aby sa lekárnici vzdali ziskových marží, respektíve aby marže boli zakázané. Lekárne by potom boli len vlastnené štátom a lekárnici by v nich pracovali ako zamestnanci s tabuľkovými platmi," informoval Danko. V opačnom prípade podľa neho ide o nezrozumiteľnú snahu presadzovať ochranu záujmov úzkej skupiny súkromných podnikateľských subjektov pred trhovou konkurenciou.
Okrem vernostných programov sa SLEK búri aj proti liberalizácii podnikania v lekárenskej starostlivosti. Nový zákon totiž z existujúceho zákona vypúšťa ustanovenie, podľa ktorého bolo možné držiteľovi povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni vydať povolenie iba na jednu lekáreň a jednu pobočku.
Ministerstvo zdravotníctva v návrhu zákona taktiež zakazuje výrobcom financovať, sponzorovať alebo inak nepriamo podporovať podujatie lekárovi, lekárnikovi alebo inému zdravotníckemu pracovníkovi, s výnimkou podujatí určených výhradne na odborné a vedecké účely alebo ďalšie vzdelávanie. Upravuje taktiež zákaz návštev zástupcov farmaceutických spoločností počas ordinačných hodín v ambulanciách lekárov, ako aj príjem a darovanie akýchkoľvek peňažných darov alebo vecných výhod pre lekárov od uvedených firiem.
Pomocou návrhu zákona sa ustanovujú aj osobitné podmienky internetového výdaja liekov a zdravotníckych pomôcok a taktiež sa upravujú pravidlá a podmienky na dobrovoľné poskytovanie zliav a výhod pacientom.
Po štvrtkovom hlasovaní by sa realitou mala stať aj generická preskripcia. Lekári tak budú mať povinnosť predpisovať lieky názvom liečiva. Zároveň im však ostane možnosť uviesť na recept aj názov konkrétneho lieku. Lekárnik pritom bude mať povinnosť vydať pacientovi najlacnejší liek, pacient však bude mať možnosť vybrať si iný liek, ako mu lekárnik ponúkne. O tom, aký liek napokon pacient dostane, sa lekár dozvie minimálne v mesačných intervaloch od zdravotnej poisťovne.