Všeobecní lekári sú emocionálne a fyzicky vyčerpaní z toho, že musia v práci počúvať o problémoch pacientov. Vyplynulo to z prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 1 855 britských doktorov. Až 71 percent priznalo, že trpí takzvanou „únavou zo súcitu“, čo môže negatívne ovplyvniť kvalitu poskytovanej starostlivosti a ohroziť zdravie pacientov, píše Guardian.

Typickým príznakom tohto duševného stavu sú pocity emocionálnej otupenosti alebo nadmerného pracovného zaťaženia. Na rozdiel od bežného stresu alebo vyhorenia sa špecificky viaže na empatické prežívanie utrpenia druhých. K rozvoju únavy zo súcitu dochádza najmä, keď sa lekárom zdá, že pacientom nedokážu poskytnúť náležitú zdravotnú starostlivosť.

Niektorí doktori v prieskume priznali, že už uvažovali o sebapoškodzovaní čí dokonca samovražde. Až 84 percent respondentov bolo v roku 2024 terčom verbálnych útokov a 24 percent obeťou fyzických. Najčastejšími dôvodmi boli dlhé čakania a nespokojnosť s poskytovanou starostlivosťou. „Tieto zistenia sú neuveriteľne znepokojujúce, no neprekvapili,“ uviedla Latifa Patel z Britskej lekárskej asociácie. Podľa odborníkov si vysoké požiadavky na zdravotníckych pracovníkov vyžadujú zavedenie programov na ochranu psychiky lekárov.

Ďalšie dôležité správy

Rudolf Zajac
Neprehliadnite

Nemocnice by fungovali, keby v nich neboli pacienti. Zmena nepríde - kapor si rybník nevypustí