Pri liečbe a rekonvalescencii pacientov s ochorením Covid-19 s miernymi, prípadne stredne ťažkými príznakmi sa lekári principiálne zameriavajú jednak na liečbu respiračných príznakov, ako aj na podporu a obnovu prirodzených obranných mechanizmov. Pre TASR to priblížil profesor Miloš Jeseňák z oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice v Martine.
Vysvetlil, že z hľadiska respiračných príznakov sa v súčasnosti okrem skloňovaného remdesiviru, kortikoidov a oxygenoterapie môže využiť aj bronchodilatačná liečba, inhalačné kortikoidy, prípadne prípravky ovplyvňujúce kašeľ - antitusiká, mukomodulanciá. V súčasnosti sa skúmajú aj účinky látky erdosteín, ktorá sa využíva pri liečbe ochorení dýchacích ciest.
EÚ sa zameria viac na vakcíny od Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson
,,Erdosteín je zaujímavá molekula, ktorá našla doposiaľ svoje uplatnenie v manažmente viacerých akútnych, ako aj chronických respiračných ochorení, infekčných aj neinfekčných. Berúc do úvahy komplexnosť účinkov tejto molekuly, možno predpokladať využitie aj pri liečbe a rekonvalescencii covidových pacientov s respiračnými príznakmi. Určite budeme čakať na ďalšie klinické pozorovania a štúdie," povedal Jeseňák.
Účinky molekuly skúmala štúdia z talianskeho regiónu Lombardia. Realizovala sa u pacientov, ktorí boli prepustení z nemocnice do domáceho liečenia. ,,Ukázala, že u nich došlo k významnému zlepšeniu parametrov kvality života spojenej so zdravím a s dýchavičnosťou," priblížil Jeseňák.