Hodnota Opusu spočíva najmä v duševnom vlastníctve z obdobia socializmu. Počas neho bol Opus na Slovensku monopolným hudobným vydavateľstvom. V Česku vtedy v spoločnom štáte dominovali Supraphon a Panton.

V súčasnosti už Opus novú hudbu nerobí, zameriava sa skôr na kompilácie a reedície starších albumov. Perspektíva firmy je aj v digitalizácii a v online streamingu. Podľa konateľa slovenskej pobočky globálneho vydavateľstva Universal Music Petra Riavu mal Opus v tejto oblasti veľké rezervy.

„Doba sa posunula, nestačí mať titul len zdigitalizovaný, ale sa mu aj venovať v digitálnom prostredí,“ upresňuje P. Riava. Myslí tým najmä prácu so streamingovými službami ako sú Spotify alebo Apple Music. Staré piesne sa podľa neho môžu spropagovať napríklad prostredníctvom playlistov, ktoré si spravujú aj samotné vydavateľstvá. Universal Music bol tiež jedným zo záujemcov o kúpu Opusu, ale neuspel.

Legendárne vydavateľstvo Opus už nevlastní Kováčikova Forza

Peter Riava (v strede) Zdroj: TASR

Streamingovým službám sa darí čoraz viac. Podľa analytickej spoločnosti MIDiA Research v roku 2017 dosiahli globálne príjmy zo streamovania hudby 7,4 miliardy dolárov, keď medziročne vzrástli o 40 percent.

Streaming predvlani zabezpečoval až 43 percent celkových príjmov svetových vydavateľstiev. V ďalších rokoch má tento trend pokračovať.

Aká je budúcnosť Opusu

Opusu sa napriek 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa