Aj v takomto čase však existuje riešenie a tým je diagnostika napriamo, v režime súkromného klienta. O tom, aké možnosti existujú, sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom Unilabs Slovensko Petrom Lednickým.
Aký zmysel má ponúkať laboratórnu diagnostiku samoplatcom, keď veľkú väčšinu testov prepláca zdravotná poisťovňa?
Máte pravdu, že väčšina je preplácaná, ak ich predpíše lekár, ale často je väčšou hodnotou ušetrený čas než peniaze. Zoberte si napríklad človeka, ktorý má problém so štítnou žľazou. To je častý utajený dôvod únavového syndrómu alebo pomalého priberania na váhe hlavne u žien. Na diagnostiku sa potrebuje dostať cez praktika až k endokrinológovi, čo je často misia na niekoľko mesiacov. Ten však ako prvé indikuje vyšetrenie krvi a až potom pokračuje ďalej. Pritom objednať sa na test TSH – hormónu stimulujúceho štítnu žľazu – je otázka pár klikov a 10 eur.
Samotný výsledok mi však nič nepovie, aj tak potrebujem lekára, aby mi vysvetlil, čo výsledok znamená. Viem niečo vyčítať z diagnostiky aj sám?
To, či je výsledok testu v norme, si môžete skontrolovať aj sám, keďže na výsledku sa vždy uvádzajú aj takzvané referenčné hodnoty, v rámci ktorých by sa výsledok mal nachádzať. Iba ak vybočuje, vtedy je, samozrejme, potrebné vyhľadať odborníka. Štandardom služieb pre samoplatcov je aj možnosť online konzultácie s lekárom, takže prvú kontrolu možno okamžite realizovať aj takto. Ak je však všetko v norme, tak si návštevu lekára ušetríte.
Podľa posledných údajov chodí na preventívnu prehliadku iba 40 % ľudí. V čase pandémie to bude ešte možno menej. Prečo je to tak?
Sám som prekvapený z takýchto nízkych čísiel. Prevencia je nedostatočne docenená, pričom zachraňuje životy a často ľudia ani nevedia, že majú nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku raz za dva roky. Musím však povedať, že zas, naopak, máme klientov, ktorí idú na štandardnú prehliadku, ale doobjednajú si u nás parametre, ktoré sa bežne nesledujú, a pri jednej návšteve lekára získajú všetky odpovede.
Hovoríte, že diagnostika dáva presnú odpoveď, no čo robiť v prípade, že nepoznám otázku?
Mysleli sme aj na to. Je jasné, že nie každý vie, na aké problémy by sa mal zamerať, prípadne nemá žiadne citeľné problémy, a preto nevie, ktoré parametre treba sledovať. Na lab.online sme preto nachystali zrozumiteľné balíčky testov, ktoré sú poskladané tak, aby podchytili všetky kľúčové parametre.
Je teda možné absolvovať preventívnu prehliadku bez lekára?
V princípe áno. Na našom portáli lab.online máme presne poskladané preventívne balíčky v závislosti od veku aj pohlavia. Prípadne ponúkame balík imunita, ktorý môže pomôcť nájsť odpoveď na to, prečo ste často chorí, alebo celkovo vedieť, ako ste pripravení bojovať s prípadnou infekciou. Aj imunita sa totiž dá posilniť, čo je opäť z dlhodobého hľadiska efektívnejší spôsob, než sa z choroby liečiť.
Aké balíky si ešte ľudia objednávajú?
V súčasnosti sú veľmi obľúbené merania protilátok po ochorení covid alebo po očkovaní. Dlhodobo sú vyhľadávané aj rôzne potravinové intolerancie či alergie. Ponúkame aj presný genetický test, pretože nie všetci máme gény na trávenie všetkých potravín. A v neposlednom rade sú to vyšetrenia na pohlavné choroby. Veľa ľudí cíti istý diskomfort prezradiť svojmu lekárovi dôvod vyšetrenia a možnosť objednať sa súkromne je preto výrazne komfortnejšia. Celkovo ponúkame viac ako tridsať rozlične cielených panelov testov a 300 iných samostatných vyšetrení, ktoré už z jedného odberu krvi vedia odhaliť celý rad zdravotných problémov od nedostatku vitamínov a minerálov cez infekcie a zápaly v organizme až po nádorové ochorenia.