Financovanie prezidentských kampaní cez miliónové osobné pôžičky je vo Francúzsku relatívne bežnou záležitosťou. Opozičná Marine Le Pen, ktorá si v minulosti sadla aj s Borisom Kollárom, však doteraz čelila nevýhode: banky jej kvôli toxickému imidžu nechceli požičiavať peniaze na kampaň. V poslednom akte volieb sa Le Penovej nakoniec podarilo získať pôžičku v hodnote 10,6 milióna eur od nemenovanej európskej banky, píše portál Bloomberg.
Väčšinu nemá nikto
Približne tri mesiace pred voľbami sa prieskumy stabilizujú. Emmanuel Macron, prezident republiky od roku 2017, si drží sedempercentný náskok pred ostatnými, podporuje ho približne štvrtina voličov. Na úrovni sedemnástich percent prebieha súboj medzi ultrapravicovou ikonou Marine Le Pen a Valérie Pécresse, ktorá zastávala vo vláde Françoisa Fillona post ministerky školstva. Štvrté miesto patrí radikálne konzervatívnemu novinárovi Éricovi Zemmourovi.
Prvé kolo má Emmanuel Macron takmer isté, otázka je s kým pôjde do druhého. Marine Le Pen čelí kvôli rastúcej popularite V. Pécressovej, ktorá kandidatúru oznámila sotva pred dvoma mesiacmi, rastúcemu tlaku zvýšiť intenzitu kampane. Na to však potrebuje peniaze.
Francúzsky chaos: Štyria prezidentskí kandidáti, štyri paralelné svety
Drahé kampane
Francúzsko stanovuje maximálny limit príspevku jednotlivca prezidentskej kampani na sumu 4 600 eur ročne, právnické osoby nemôžu prispievať vôbec. Z financovania niekoľkomiliónových rozpočtov na kampaň sa stalo umenie. Po prezidentských voľbách v roku 2017 polícia otvorila vyšetrovania pre podozrenia z podvodov pri financovaní kampane proti E. Macronovi a ľavicovému Jean-Lucovi Mélenchonovi.
Napriek tomu, že súčasný prezident vyzbieral v roku 2017 tridsaťpäťtisíc príspevkov s priemernou výškou 237 eur, bol nútený požičať si od bánk 8 miliónov. Celkové výdavky na kampaň E. Macrona dosiahli vtedy 17 miliónov eur. Le Penová, ktorá voľby prehrala v druhom kole, utratila iba 14 miliónov.
Nasledovne čelila Marine Le Penová vyšetrovaniu za to, že pôžičky od rôznych finančných inštitúcií dostávala cez tzv. mikrostrany, na papieri samostatné právnické osoby. Jej tohtoročná kampaň zápasila s finančnou neistotou. Minulý týždeň povedala M. Le Pen portálu Bloomberg News, že bude nútená škrtať výdavky, pokiaľ nezíska pôžičku.
Toxická pre banky
Imidž M. Le Pen, spojený s kontroverznou históriou jej strany – Front National, predstavuje pri hľadaní financovania problém. Kandidáti majú navyše povolené požičiavať si iba od európskych veriteľov. Francúzske banky pracujú pri schvaľovaní pôžičiek na kampaň so spleťou vnútorných predpisov, ktoré sa odvíjajú aj od prieskumov verejnej mienky.
Marine Le Pen v minulosti našla viac úspechu v ruských bankách. V lete 2016 podala v jednej žiadosť o pôžičku v hodnote troch miliónov eur, od inej súkromnej ruskej banky dostala už v roku 2014 takmer deväť miliónov. Podmienky splatnosti sú neverejné.
Nová desaťmiliónová pôžička, ktorá má potenciál revitalizovať Le Penovej kampaň a zachrániť jej miesto v druhom kole volieb prišla v správny čas. Hovorkyňa M. Le Pen nechcela novinárom prezradiť, ktorá banka pôžičku poskytla.