Oku turistu sa Ramnicu Valcea javí ako tiché, príjemné mesto. Je usadené na úpätí Karpát v centrálnej časti Rumunska a nikto by nehádal, aké tajomstvo je ukryté v jeho robotníckej štvrti Ostroveni, napísal denník Le Monde.
Treba zísť z hlavnej ulice, ktorá sa tiahne naprieč mestom, do úzkych uličiek obklopených zástavbou z komunistickej éry, aby si človek začal všímať, že je čosi podivného na miestnych približne 100-tisíc obyvateľoch. Okolo nekvalitne postavených budov, ktoré vznikli v čase studenej vojny, sa pohybujú luxusné autá a za ich volantmi sedia dvadsať či tridsaťroční mladíci, ktorí hrdo vystavujú na obdiv bohatstvo, ktoré kontrastuje s okolím. Vitajte v hackerskom brlohu!
Mestu Ramnicu Valcea a jeho štvrti Ostroveni sa ušla prezývka Hackerville. Je svetovou metropolou online krádeží. Do tejto hackerskej siete sa už chytili ľudia z celého sveta nakupujúci cez internet: Francúzi, Briti, Nemci, Taliani a predovšetkým Američania. Podľa rumunskej polície približne 80 percent obetí má bydlisko v USA. "V minulom roku rumunskí hackeri ukradli v USA miliardu dolárov," povedal americký veľvyslanec v Bukurešti Mark Gitenstein.
V Ostroveni všetci vedia, čo sa deje, ale omerta - mafiánsky zákon mlčania - je normou. Jeden z hackerov súhlasil, že sa o svojom "biznise" porozpráva, pochopiteľne pod podmienkou, že zostane v anonymite. "S Američanmi je to jednoduchšie," povedal. "Títo ľudia si kupujú cez internet aj chlieb, sú zvyknutí robiť cez internet všetko." Občas sa mu vraj podarí "obalamutiť štyroch alebo piatich užívateľov týždenne, vďaka ktorým je o pár desiatok alebo pár stoviek dolárov bohatší".
Zdroj: cod_gabriel/flickr
Hlavná ulica v meste Ramnicu Valcea
"Žijeme vo veľkom svete, ktorý je plný idiotov ochotných si kúpiť cez internet čokoľvek," vysvetľuje. "Predávame fiktívne výrobky, klonujeme internetové stránky, nabúravame sa na účty kreditných kariet. V Európe potom používame biele kone, ktorých jedinou prácou je vybrať peniaze poslané predtým na nejaký účet. Nechávajú si z nich 30 percent a zvyšok nám potom posielajú cez Western Union." Vzhľadom k tomu, koľko vývesných tabulí Western Union v Ramnicu Valcea svieti, podnikanie zjavne prekvitá.
Rumunskí hackeri pochopili, že je pre nich lepšie pracovať v sieťach. To je ich odlišnosť a ich sila v porovnaní s inými hackermi. Najohrozenejšie sú biele kone, ktoré preto často majú falošné preukazy totožnosti. O svete internetu vedia všetko. "Zatiahli sme medzi seba tých, čo vysedávajú celé noci pri internete," hovorí jeden z hackerov. "Pomáhajú nám už štrnásťročné deti. Robíme dokonca aj nábory medzi deťmi zo sirotincov, naučíme ich, čo a ako, a potom ich pre nás nechávame pracovať."
Skupina odborníkov FBI na kybernetickú kriminalitu vytvorila v Bukurešti pobočku, aby - okrem iného - vycvičila 600 rumunských policajtov, ako s týmto morom skoncovať. Vznikla špeciálna jednotka pre internetové krádeže a po celej krajine bolo rozmiestnených 200 jej príslušníkov.
"Za posledných niekoľko rokov sme urobili veľké pokroky. Rumunsko teraz spolupracuje s Europolom a Európskou komisiou proti kybernetickej zločinnosti," povedal šéf špeciálnej internetovej jednotky Virgil Spiridon. Zatýkať sa darí čím ďalej tým viac osôb. V roku 2011 rumunská jednotka viedla približne tisícku vyšetrovaní, zadržala 500 ľudí a odovzdala súdom 150 prípadov.
Fenomén Ramnicu Valcea ako hlavného strediska kybernetickej kriminality začal v roku 1996 a jeho dosah pokrýva niekoľko kontinentov. Napriek tomu Rumunsko čakalo až do roku 2003, kým pod tlakom USA prijalo zákon proti počítačovej kriminalite.
Foto - cod_gabriel/flickr