Bývalý proruský moldavský prezident Igor Dodon bol v utorok zadržaný a na 72 hodín vzatý do policajnej väzby. Stalo sa tak v rámci jeho stíhania pre podozrenie z vlastizrady a korupcie. Podľa francúzskeho denníka Le Figaro to oznámila hovorkyňa generálneho prokurátora Mariana Chiorpecová.

Prehliadky nehnuteľností

Informovala tiež, že moldavská protikorupčná prokuratúra a pracovníci Informačnej a bezpečnostnej služby v utorok spustili prehliadky v desiatkach nehnuteľností – bytoch, domoch a kanceláriách spojených s exprezientom.

Chiorpecová pripomenula, že Dodon je podozrivý z pasívnej korupcie, z nezákonného obohacovania, z nezákonného financovania politických strán alebo volebných kampaní zločineckou organizáciou a zo zrady štátu. Podľa rumunskej televízie RTV sa policajná prehliadka konala aj v sídle Moldavsko-ruského podnikateľského zväzu, ktorého prezidentom je Dodon.

Dôvodom na začatie trestného konania voči Dodonovi bol videozáznam z roku 2019, na ktorom miliardár a líder Demokratickej strany Vlad Plahotniuc odovzdáva Dodonovi tašku, v ktorej boli údajne peniaze. Niektoré médiá tvrdia, že exprezident Moldavska ju neprevzal.

Nedostatočné dôkazy

Plahotniuc žije v exile a podlieha americkým sankciám, dodal Le Figaro. Protikorupčná prokuratúra v júni 2020 odmietla začať trestné stíhanie proti vtedajšiemu moldavskému prezidentovi, pretože nevidela dostatočné dôkazy. Súd v Kišiňove toto rozhodnutie neskôr potvrdil, ale odvolací súd ho 17. mája zrušil. Dočasný generálny prokurátor Dumitru Robu nariadil 18. mája začať vo veci trestné stíhanie.

Proruská Strana socialistov (PSRM), ktorej je Dodon čestným predsedom, v reakcii na utorkové udalosti obvinila moldavské vedenie z pokusu o ,,lacné divadielko", ktorým chce údajne zakryť svoju neschopnosť riadiť štát.

Dodon sa v roku 2020 uchádzal o znovuzvolenie do funkcie prezidenta Moldavskej republiky. V druhom kole ho však porazila proeurópsky orientovaná expremiérka Maia Sanduová.

Politické krízy

Bývalá sovietska republika Moldavsko má 3,5 milióna obyvateľov a v posledných rokoch prešla niekoľkými politickými krízami. Krajina je rozdelená medzi prívržencov Európskej únie a tých, ktorí preferujú užšie vzťahy s Ruskom. Moldavsko patrí k najchudobnejším krajinám v Európe.

Trenice medzi prozápadnými a proruskými silami v Moldavsku sa v poslednom období zvýšili. Dôvodom je konflikt na Ukrajine, dodal denník Le Figaro monitorovaný agentúrou TASR. Moldavsko, ktorému patrí i Podnestersko – proruský separatistický región hraničiaci s Ukrajinou –, sa obáva, že by si ho Moskva po Ukrajine mohla vybrať za ďalší cieľ.

Tieto obavy vzrástli po tom, ako predstavitelia Podnesterska uviedli, že toto územie bolo v apríli terčom ostreľovania z Ukrajiny. Ukrajina túto kauzu označila za provokáciu organizovanú ruskou tajnou službou.

Ďalšie dôležité správy

KK15 Varšava - Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová hovorí počas tlačovej konferencie s poľským ministrom zahraničných vecí Zbigniewom Rauom 5. apríla 2022 vo Varšave. FOTO TASR/AP
Britain's Foreign Secretary Liz Truss speaks at a joint news conference with Polish Foreign Minister Zbigniew Rau in Warsaw, Poland, Tuesday, April 5, 2022. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Neprehliadnite

Moldavsko by malo byť vyzbrojené podľa štandardu NATO, uviedla šéfka britskej diplomacie