V okamihu zosuvu, ktorého príčina je zatiaľ neznáma, bolo na skládke asi 150 ľudí. Mnohí hľadali predmety, ktoré by mohli zužitkovať.

V posledných dvoch rokoch menšie zosuvy na rovnakej skládke zabili asi dve alebo tri osoby. Skládka je podľa agentúry AFP najväčšou v krajine a slúži ako sklad odpadkov už viac ako 50 rokov. Podľa miestnych obyvateľov mohli byť príčinou sobotňajšieho nešťastia práce na povrchu skládky, ktoré boli robené pomocou ťažkej techniky a ktoré mali za úlohu znížiť hromady odpadkov.

„Môj dom bol priamo tam vnútri,“ povedal reportérovi AP viditeľne otrasený Tebeju Asres a ukazoval na miesto, ktorým sa prehrabávali bagre. V okamihu zosuvu boli v dome jeho matka a tri sestry. „Vôbec neviem, čo sa s nimi stalo,“ dodal.

„Výhľadovo plánujeme ľudí žijúcich na skládke a blízko nej presťahovať inde,“ uviedol krátko po nešťastí starosta mesta Diriba Kuma.

Etiópia v posledných rokoch investovala do ochrany životného prostredia. V budúcnosti plánuje odpadky používať ako energetický zdroj. Krajina má jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Afrike. Od vlaňajšieho októbra však v Etiópii kvôli politickým protestom, ktoré si vyžiadali životy niekoľkých ľudí, panuje výnimočný stav.