Výskyt vírusu prenášaného komármi už zaznamenali takmer dve desiatky štátov. Podľa lekárov spôsobuje nedostatočný vývoj mozgu ľudského plodu. Niektoré aktivistky obhajujúce ženské práva však podľa stanice BBC odporúčanie vlád kritizovali, pretože podľa nich ženy v tomto regióne nemajú možnosť svoje otehotnenie regulovať.

Ako prvá prišla s varovaním Kolumbia, ktorej minister zdravotníctva tento týždeň odporučil ženám, aby prišli do iného stavu až v júli, kedy je v súvislosti s počasím odhadovaný pokles výskytu vírusu. Podobne sa následne vyjadrili vlády Ekvádoru, Salvadoru a Jamajky.

„Robíme to preto, lebo je to podľa mňa dobrý spôsob, ako upozorniť ľudí na riziko a povedať im, že to môže mať vážne dôsledky,” zdôvodnil upozornenie kolumbijský minister zdravotníctva Alejandro Gaviria.

Vírus, ktorý prenáša komár druhu Aedes aegypti - okrem iného prenášač horúčky dengue - sa podľa lekárov stáva príčinou toho, že sa nakazeným matkám rodia deti s výrazne menšou hlavou, čo je často spôsobené nedostatočne vyvinutým mozgom.

Napriek tomu, že vedci priamu spojitosť tejto neurologickej poruchy označovanej ako mikrocefália s vírusom stopercentne nepreukázali, napríklad v Brazílii už zomrelo najmenej päť detí, ktoré mali vírus Zika v krvi a ich mozog nebol vyvinutý.

Organizácie obhajujúce ženské práva oficiálne odporúčanie vlád kritizujú s tým, že je v praxi nerealizovateľné. „Je neuveriteľné naivné, keď vlády žiadajú ženy, aby odložili otehotnenie napríklad v Kolumbii, kde je viac ako polovica tehotenstiev neplánovaných a v celom regióne je veľmi rozšírené sexuálne násilie,” uviedla Monica Roaová zo skupiny Women´s Link Worldwide.

Doposiaľ najviac prípadov vírusu, takmer 4000, zaznamenala Brazília. Tisíce nakazených hlási aj Kolumbia. V ďalších krajinách ide väčšinou o stovky až desiatky prípadov. Podľa úradov ide doteraz o najmasívnejší výskyt vírusu Zika, ktorý sa najskôr prejavuje ako bežná chrípka a neexistuje proti nemu účinný liek.

Spojené štáty tento týždeň varovali tehotné ženy pred cestami do dvoch desiatok krajín, v ktorých bol vírus hlásený.