O ďalšiu pôsobnosť týchto fondov, vytvorených za jej predchodcu Mareka Maďariča, sa podľa nej netreba obávať. „Ich rušenie by som pokladala za krok späť, ktorý by mal pre kultúru fatálne následky,“ dodala Ľ. Laššáková.

„Ak prídu zmeny, budú to zmeny smerujúce k vylepšeniu existujúceho systému a k stimulácii rozvoja fondov a tak i rozvoju nezávislej kultúry,“ poznamenala o vízii budúcnosti Audiovizuálneho fondu (AvF), Fondu na podporu umenia (FPU) i Fondu na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM).

Ľ. Laššáková zdieľa myšlienku svojho predchodcu, aby sa súčasťou FPU stalo i akvizičné oddelenie. To by v spolupráci rezortu kultúry a ministerstva financií kumulovalo finančné prostriedky a umožňovalo tak umeleckým telesám a inštitúciám využiť pre svoju činnosť artefakty alebo nástroje, ktoré by si z vlastného rozpočtu nemohli dovoliť.

„Verím, že v spolupráci s ministerstvom financií sa podarí nájsť modul, aby aj v tejto oblasti, ktorá je finančne mimoriadne náročná, no ako ukazuje prax i potrebná, nastal pozitívny progres,“ uviedla. Prispieť chce tiež k pozitívnemu posunu v oblasti rozvoja kreatívneho priemyslu, ktorému prisudzuje výrazný ekonomický potenciál.

„Tejto agende som sa venovala hneď v prvý deň pôsobenia. Po dôkladnej analýze návrhov a potrebných krokov, ktoré s nimi súvisia, budem dbať aj na intenzívnu propagáciu,“ avizovala. Podľa nej sa rezort už zaoberá návrhom výzvy na projektové zámery pre centralizovanú podporu.

„Tá je zameraná na budovanie kreatívnych centier v regiónoch. Zároveň pripravujeme výzvu na decentralizovanú podporu, ktorá je určená pre malé a stredné podniky v kultúrnom a kreatívnom priemysle,“ ozrejmila ministerka.