„Slovenská republika a slovenská diplomacia získali uznanie a posilnili si svoj kredit. Nová dynamika v práci OSN sa pretavila do schválenia troch kľúčových reformných iniciatív generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa (reštrukturalizácia piliera mieru a bezpečnosti, reforma rozvojového systému a reforma riadenia organizácie),“ píše ministerstvo.
Lajčák, hnacia sila generálneho tajomníka
M. Lajčáka považuje za „pozitívnu hnaciu silu týchto a ďalších zmien“. Tými myslí júlové schválenie návrhu prvej komplexnej medzivládnej dohody o bezpečnej, zákonnej a usporiadanej migrácii, ktorá má byť prijatá v decembri na medzivládnej konferencii v marockom Marrákeši.
Kľúčovou prioritou M. Lajčáka ako predsedu VZ OSN bolo „oživenie multilateralizmu a posilnenie globálneho poriadku založeného na pravidlách, aby OSN preukázala svoj význam a pridanú hodnotu“.
Počas 12 mesiacov viedol M. Lajčák vyše 70 zasadnutí tohto orgánu a predniesol takmer 300 prejavov. Absolvoval viac než 440 stretnutí s predstaviteľmi členských štátov OSN a viac ako 80 stretnutí s partnermi OSN. Zorganizoval tiež desať podujatí VZ OSN na vysokej úrovni a uskutočnil 20 pracovných ciest do 36 miest v 28 krajinách.
Tlak zúfalého Smeru
Pri jeho absencii vykonával kompetencie ministra zahraničných vecí štátny tajomník Ivan Korčok, neskôr štátny tajomník za OSN Lukáš Parízek. Okrem plnenia týchto povinností ho na však na Slovensku čaká aj ďalšia výzva.
Predstavitelia najväčšej vládnej strany, Smeru, ho totiž opakovane vyzývajú ku kandidatúre na prezidenta, viackrát dokonca verejne. Práve za Smer M. Lajčák vo voľbách kandidoval ako nestraník.
Dosiaľ tieto ponuky vytrvalo odmieta, no tlak na neho sa môže ešte stupňovať, keďže o kandidatúru dosiaľ nikto zo strany neprejavil verejne záujem. Robert Fico cez víkend uviedol, že má troch kandidátov, ktorými by mali byť okrem šéfa diplomacie premiér Peter Pellegrini a minister financií Peter Kažimír.
Pri P. Kažimírovi komentátori spochybňujú, či by v prezidentskom boji dokázal uspieť, a zároveň média dlhodobo informujú o jeho pláne stať sa guvernérom Národnej banky. P. Pellegrini dokonca kandidatúru explicitne vylúčil v Rádiu Expres.
Za Smer už sa z pozície premiéra chcel stať prezidentom predseda Robert Fico, no v súboji napokon prehral s Andrejom Kiskom. Práve fakt, že bol vtedy predsedom vlády, dnes uvádza ako hlavný dôvod svojej porážky. Neskôr prisahal na zdravie svojho syna, že znova kandidovať nebude.
Čo je valné zhromaždenie OSN?
Valné zhromaždenie OSN so sídlom v New Yorku je najvyšším a najreprezentatívnejším orgánom OSN, ktorý združuje všetkých 193 členských štátov OSN, funkcia jeho predsedu je politicky a protokolárne najvyšším postom v systéme OSN. Funkcia rotuje každý rok medzi piatimi regionálnymi skupinami členských štátov OSN. Ďalší na rade je región Latinskej Ameriky a Karibiku.