„Rozvojové krajiny prejavujú ďaleko aktívnejší prístup. Bol som v Kolumbii, predtým v Addis Abebe, a bol som ohromený tým, ako detailne majú prepracovanú túto stratégiu, ako ju majú rozmenenú na drobné do svojich vládnych stratégií. To isté som videl v Nairobi, Dillí, Pekingu. V Európskej únii akoby bol pocit, že sme tak dobrí, že sa nás to netýka.“

Pellegriniho chváli

„Každý štát potrebuje víziu. My globálnu Agendu 2030 musíme preložiť do vízie Slovenska do roku 2030, aby všetky naše národné stratégie rozvoja ciest, školstva, zdravotníctva boli zosúladené s Agendou 2030. Toto je nesmierne dôležitá agenda, lebo dnes devastujeme planétu - ani ju neudržiavame v rovnakom stave, ale ju ničíme,“ vysvetlil M. Lajčák.

Stratégii sa na Slovensku venoval vicepremiér pre informatizáciu a investície Peter Pellegrini, po tom, čo sa stal predsedom vlády, si túto agendu plánuje ponechať na tomto poste.

„Som rád, že súčasný premiér a vtedajší vicepremiér P. Pellegrini je človek, ktorý pochopil dôležitosť tejto agendy, ujal sa jej a vytvorili sme celospoločenský výbor, ktorý sa tomuto venuje,“ povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý momentálne predsedá 72. Valnému zhromaždeniu OSN.

Čo je Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj?

Ide o súhrn globálnych záväzkov, ktorými medzinárodné spoločenstvo reaguje na najzávažnejšie výzvy súčasnosti: zmenu klímy, chudobu, zvyšujúce sa ekonomické a sociálne nerovnosti či neudržateľnosť prevládajúcich vzorcov výroby a spotreby.

Organizácia Spojených národov ju prijala v roku 2015, zadefinovala v nej 17 cieľov a 169 čiastkových mét.

Nie je právne záväzná, každý štát si vyberie, na čo sa chce vo svojich podmienkach sústrediť – pre niekoho to môže byť prístup k vode, pre iný vzdelávanie, pre ďalšie inteligentné mestá.

O plnení stratégií informovalo 65 krajín, tento rok ich počet vzrastie na 112. Medzi nimi bude i Slovensko.

Nie každý má vody ako Slovensko

K Agende 2030, v ktorej je zadefinovaných 17 cieľov udržateľného rozvoja, organizujú na pôde OSN aj podujatia na najvyššej úrovni. Prvé bolo tento mesiac k Dekáde vody, ktorej cieľom je zabezpečiť prístup k pitnej vode pre všetkých.

„Každý rok sa vyhodnocujú jednotlivé ciele. Tento rok nás čaká päť a jeden z nich je voda. My na Slovensku si neuvedomujeme dôležitosť vody, lebo sme jedna z tých najšťastnejších krajín, máme obrovské množstvo zásob. Ale sú krajiny, pre ktoré je toto existenčná otázka a bude sa zhoršovať,“ povedal M. Lajčák.

Šéf Valného zhromaždenia OSN organizuje koncom mája aj podujatie venované mládeži a otázke vzdelávania, zamestnanosti a prevencie pred radikalizáciou. Začiatkom júna bude zase podujatie venované financovaniu udržateľných cieľov.