V dnešnej dobe je dôležité dobre zvážiť, či sa oplatí investovať do nehnuteľnosti teraz, alebo ešte počkať. Viaceré trhy v Európe zaznamenali v poslednom období turbulencie; dopyt stagnoval, ceny bývania klesali, developerské projekty boli zastavené.

V rôznych kútoch Európy však nastala odlišná situácia. Niekde došlo k veľkému zlacneniu, inde sa ceny veľmi nehýbali, v mnohých krajinách šli nahor. „Rýchlosť a intenzita korekcie medzi jednotlivými ekonomikami sa líši v závislosti od nerovnováh nahromadených v poslednom desaťročí na jednotlivých trhoch s bývaním, odlišné sú aj obdobia fixácie úrokových sadzieb hypoték," hovorí ekonóm Ken Wattret z analytickej spoločnosti S&P Global. Veľa ešte bude záležať na tom, dokedy budú centrálne banky držať úrokové sadzby vysoko, čo spôsobuje rastúce náklady na pôžičky.

Ceny domov a bytov za Európsku úniu ako celok vykázali medziročný rast o 0,2 percenta, vyplýva z najnovších údajov Eurostatu. Najviac šli hore v Poľsku, kde vyskočili až o 13 percent. Ďalšími v poradí boli Bulharsko a Chorvátsko, kde ceny nehnuteľností vykázali rast o 10,1 a 9,5 percenta.

Osem krajín v Európe však oznámilo pokles cien nehnuteľností za posledné tri mesiace roku 2023 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Radí sa k nim aj Slovensko či Česká republika. Je teda čas na kúpu nehnuteľnosti? Prezrite si, kde v Európe bývanie zlacnelo, a čo jednotlivé trhy záujemcom aktuálne ponúkajú.