Historická atmosféra zámku Château Avensac na juhu Francúzska presvedčila pár z Kalifornie, aby doň investovali. „Dostatok stredovekých prvkov“ bol dôvodom, pre ktorý nehnuteľnosť splnila ich predstavy. Ponúkala priestor na usporadúvanie svadieb a umeleckých výstav – podnikanie, ktoré malo pokryť náklady na nevyhnutné rozsiahle renovácie. Na jeseň 2021 už Château Avensac patril do zoznamu ich majetku za 1,2 milióna dolárov, uvádza Business Insider.
Krátko po kúpe sa objavili prvé problémy. Elektrické vedenie bolo poškodené, kanalizácia prakticky neexistovala, kamenné steny zadržiavali vlhkosť. Kamkoľvek sa dvojica pozrela, našla niečo, čo si vyžadovalo dodatočné náklady. Doteraz investovali 500-tisíc dolárov na modernizáciu elektriny, vykurovania, kanalizácie, spevnenie základov a výmenu strechy. Na ďalšie renovácie majú vyčlenených 500-tisíc dolárov.
Trumpove deportácie už teraz vyvolávajú strach medzi pracovníkmi v Spojených štátoch
„Každý nám hovoril, že treba rátať s tým, že všetko bude stáť dvojnásobok. A mali pravdu,“ priznáva Phillip Engel. „Lenže my sme ich príliš nepočúvali.“
Po celom Francúzsku je v ponuke množstvo takýchto zámkov. Priemerná cena sa pohybuje okolo dvoch miliónov dolárov, ale menšie zámky je možné kúpiť aj za pár stotisíc. Niektoré, napríklad sídlo známe ako „Malé Versailles Pyrenejí“, dokonca rozdávajú zadarmo. Ale dôvod je zrejmý – tieto nehnuteľnosti sú doslova pascami na peniaze.
„Môžete si kúpiť zámok vo Francúzsku za nič,“ hovorí jeden z realitných agentov. „A to preto, že ich nikto nechce!“
Realitní makléri varujú, že na udržiavanie počas celého roka treba vyčleniť až 1,5 percenta z kúpnej ceny, pričom pri rozsiahlych renováciách to môže byť oveľa viac. Ak je zámok zapísaný ako historická pamiatka – ako asi 15-tisíc z nich – pridáva sa ešte náročná francúzska byrokracia. Plány musí schváliť minister kultúry a práce môžu vykonávať len špeciálne akreditovaní odborníci. Vo Francúzsku je len 31 architektov oprávnených zastrešovať takéto projekty.