Lacné energie vo volebnom roku

Európska únia mala rok čas pripraviť sa na ďalšiu hroziacu plynovú krízu. Z bruselskej hodnotiacej správy vyplýva, že členské krajiny pripravené sú, aspoň na papieri. A krízou zatiaľ hrozí iba Moskva. Opakovane už niekoľko mesiacov. Hlavný argument zostáva platobná schopnosť, respektíve platobná neschopnosť Ukrajincov, ktorí tranzitujú najväčšiu časť ruského plynu smerom k európskym odberateľom.

Situáciu v Európe môžu skomplikovať aj januárové prezidentské voľby na Ukrajine. Už predchádzajúce voľby, z ktorých víťazne vzišiel prozápadne orientovaný Viktor Juščenko, ukázali, že Rusko neváha zasahovať do vnútropolitického diania svojich satelitov. A už vtedy bol plyn silnou kartou. Dnes sa ruská politická špička otvorene stavia proti súčasnému ukrajinskému prezidentovi a neváha na to využiť aj armádnu propagandu.

Príliš častými varovaniami o možnom zopakovaní plynovej krízy si Rusko otvára zadné dvierka pre prípad, že k nej skutočne dôjde. Rovnako aj prísľubom včasného varovania, ak by malo dôjsť k prerušeniu dodávok plynu. Moskva tak už mesiace šikovne vzbudzuje dojem, že na vine môže byť iba Kyjev.

Lacné energie vo volebnom roku

V každom prípade sa Rusko bude chcieť ďalšej kríze vyhnúť. Keď už pre nič iné, tak pre citeľné výpadky príjmov z predaja plynu a kvôli snahe uchovať si priazeň odberateľov. S výpadkami v príjmoch musí počítať aj bez plynovej krízy. V dôsledku výrazného medziročného poklesu cien ropy bude časť roka 2010 výrazne lacnejší aj zemný plyn. Veľkým európskym odberateľom to však nestačí. Tlak na zmeny v dlhodobých kontraktoch v roku 2010 ešte vystupňujú.

Hospodárska kríza ukázala, že odberatelia sú schopní zaobstarať si plyn mimo dlhodobých kontraktov na denných trhoch lacnejšie. K zmenám môže dôjsť aj pri oceňovaní plynových kontraktov. V súčasnosti sú ceny plynu previazané s cenami ropy. Mechanizmus vznikol v časoch rozbehu medzinárodného obchodu. Plyn jednoducho potreboval nejaký energetický „benchmark“. Dnes sa trh s potrubným, ale aj so skvapalneným zemným plynom pomerne rýchlo rozvíja. Jeho ceny by sa tak mohli v priebehu nasledujúcich rokov tvoriť na trhu. O legitímnosti nadviazania ceny plynu na inú komoditu momentálne rozhodujú aj nemecké súdy.

Horúca pôda


Na domácej energetickej scéne bude vo volebnom roku pomerne horúco. Vláda už v minulosti ukázala, že v rámci naháňania voličskej podpory dokáže efektívne útočiť na energetické firmy. Pravdepodobný je scenár verejného marketingového útoku a zákulisných dohôd. Slovenskí spotrebitelia budú v roku 2010 v priemere kúriť, variť a svietiť lacnejšie. No nebude to až tak zásluha vlády ako vývoj na globálnych trhoch s energiami.

Svet sa z krízy ešte nespamätal, spotreba energií je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nižšia, prebytkov je viac. Vláda však nepochybne v priemere medziročne nižšie ceny predá ako vlastný úspech. Do otvoreného konfliktu sa s vládou nepustí žiaden väčší hráč. Taliansky Enel pracuje na dokončení Mochoviec a súhra s vládou je pri takomto projekte nevyhnutná.

Distribučné spoločnosti sa budú musieť popasovať s náporom žiadostí o pripojenie obnoviteľných zdrojov a rastúcou konkurenciou v podobe alternatívnych operátorov. Kríza a noví hráči im ukrajujú z portfólia firemných klientov. Domácnosti sú im v podstate na príťaž.

Slovenský plynárenský priemysel bude mať v roku 2010 minimálne o jedného – najväčšieho – odberateľa menej. RWE Gas Slovensko sa podaril husársky kúsok a najväčšieho odberateľa zemného plynu – Duslo Šaľa – pritiahol k sebe. A nebude to jediný klientsky transfer. SPP bude aj v roku 2010 strácať firemných odberateľov.

Energetici sa musia pripraviť aj na novely dôležitých zákonov. Vláda sa chystá na zmeny v zákone o regulácii a tiež v zákone o energetike a zákone o podpore obnoviteľných zdrojov. Cieľom bude ďalšie zvyšovanie vplyvu štátu v energetike. Vláda má na energetikov momentálne k dispozícii silnú páku v podobe tretieho liberalizačného balíčka nadiktovaného z Bruselu. Ešte nie je jasné, či sa Bratislava vydá cestou úplného vlastníckeho rozdelenia integrovaných energetických skupín – teda núteného vlastníckeho oddelenia prevádzky sietí od obchodu. V každom prípade je táto možnosť otvorená a v rokovaniach s energetickými firmami zabezpečuje vláde prevahu.

Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.

Foto - Maňo Štrauch