Príjmy z ropy si Saudi užívali formou rôznych zvýhodnení. Vodiči v Saudskej Arábií platia za palivo desatinu toho, čo európski vodiči. Štedré dotácie sa týkajú nielen cien benzínu a nafty, ale aj elektriny a plynu. Liter benzínu stojí v krajine asi 20 centov a jedna kilowatt hodina zhruba jeden cent.
Len vlani sa na tieto výhody minulo 10 percent HDP Saudskej Arábie, čo je v prepočte približne 60 miliárd dolárov. Ide asi o pätinu štátnych príjmov.
No v čase, keď krajine klesá príjem z lacnej ropy, je tento sociálny balík skutočný luxus. Najnovšie sa hovorí o tom, že saudské kráľovstvo ho okresať. „Nepadlo o tom ešte rozhodnutie, ale diskutuje sa o tejto možnosti,“ píše portál televízie CNN.
Obmedzenie dotácií krajine odporučil Medzinárodný menový fond (MMF) ako jeden zo spôsobov, ako dostať verejné financie pod kontrolu. Podobný krok v auguste urobili Spojené arabské emiráty, ktoré zvdihli ceny benzínu o 24 percent. Zdraženie pohonných hmôt by bolo v Saudskej arábii jedna z najväčších ekonomických reforiem a je to veľmi citlivý krok, pretože mnoho ľudí je na lacnom benzínu závislých.
Míňanie na každom kroku pomalý brzdí
Saudská Arábia míňa peniaze, ako by nemal prísť žiaden zajtrajšok, tvrdí analytik David P. Goldman. Nová správa MMF naznačuje, že ani prísť nemusí, ak Saudská Arábia neurobí masívne výdavkové škrty. Ohrozený je tiež Egypt, lebo je závislý na dotáciách zo Saudskej Arábie. Keď kráľ Salman bin Abdulaziz prevzal moc na začiatku tohto roka, nariadil programy výdavkov v hodnote 30 miliárd dolárov a súčasťou boli aj štedré výplaty pre štátnych zamestnancov.
Z dôvodu prepadov príjmov z exportu ropy sa tento rok očakáva, že Saudi skončia v deficite 21,6 percenta (približne 151 miliárd dolárov), predpoveď na budúci rok je 19,4 percenta. Vlani ešte dosiahol schodok 3,4 percenta HDP.
Vládne výdavky boli v prípade Saudskej Arábie vždy silným motorom rastu. Aktuálne problémy s ropou poškodzujú nielen rozbehnuté projekty. S nižším objemom peňazí klesá aj zamestnanosť, a to predovšetkým u mladých ľudí. Keď saudská vláda ohlásila v roku 2011 navýšenie sociálnych výdavkov, ekonomika prudko zrýchlila, a to až na 10 percent HDP. Tento rok bude rast oveľa pomalší. Odhaduje sa, že krajina neporastie ani o tri percentá.
Saudskú Arábiu finančne vyčerpáva aj vojenský konflikt v Jemene, kde bojuje proti rebelom, a finančná pomoc v Egypte, kde minula podľa rôznych odhadov päť až osem miliárd dolárov.
MMF krajinu v analýze totiž upozornila, že ak ceny ropy ostanú na úrovni 50 dolárov a výdavky sa nezmenia, Saudi minú svoje hotovostné rezervy do piatich rokov. Krajina je na rope závislá a tvorí 80 až 90 percent jej príjmov.
Devízové rezervy, ktoré drží saudskoarabská menová agentúra a centrálna banka, už klesli zo 746 miliárd dolárov z vlaňajška na 669 miliárd dolárov ku koncu júna. Agentúra bola nútená už stiahnuť zo zahraničných investičných fondov aktíva vo výške 70 miliárd dolárov. Aby vyrovnali svoj rozpočet, Saudi potrebujú ceny ropy aspoň na úrovni 106 dolárov za barel, čo je cena, ktorá bola na trhu naposledy v lete minulého roka.
Saudi breakeven oil price at 6, will run out of cash in less than 5y at current oil pricehttps://t.co/CFZz9Zfndq pic.twitter.com/vcNpWbX7yj
— aufildeloo (@aufildeloo) October 26, 2015
Podľa CNN zatiaľ nemožno očakávať, že Saudská Arábia zvýši dane. Je ale pripravená znížiť aspoň niektoré výdavky. Kvôli neistote s možným opakovaním arabskej jari roku 2011 je tiež nepravdepodobné, že krajina zmení sociálnu politiku alebo začne škrtať vo vojenských programoch.
Neskoro vyplatené faktúry a prvé problémy
Prvé problémy už pocítili dodávatelia, ktorým Saudská Arábia vypláca oneskorene faktúry. Firmy, ktoré v krajine budujú infraštruktúru, dostávajú zaplatené až po viac ako pol roku.
„V druhom štvrťroku sme v niektorých saudských bankách zaznamenali zrýchlenie rastu úverov. Kvôli oneskoreným platbám si na svoje výdavky požičiavajú tiež podnikatelia,“ povedal analytik saudskoarabskej spoločnosti Saudi Frans Capital Aqib Mehboob.
Nejde vraj len o meškanie, ale politické vedenie krajiny začína tlačiť aj na nižšie ceny vybraných projektov. Saudi na platby využívajú zahraničné rezervy, debatujú o znižovaní výdavkov a predávajú dlhopisy. Predajom dlhopisov na pokrytie rozpočtového deficitu krajina získala už 15 miliárd dolárov. Emisiu dlhopisov pritom krajina nepotrebovala od roku 2007.
Vláda už stihla zaviesť čiastočné úsporné opatrenia, ktorými napríklad zmrazila nové stavebné projekty. Obmedzený už bol napríklad plán na výstavbu futbalových štadiónov po celej krajine a zrušený kontrakt na kúpu vysokorýchlostných vlakov za 201 miliónov dolárov.
Aj napriek citeľnému prepadu príjmov patrí Saudská Arábia ku krajinám s najnižšou veľkosťou verejného dlhu. Ten v roku 2014 dosiahol ani nie dve percentá HDP. Rovnako žiaden stres nepociťuje ani realitný biznis. Index Tadawull All Share Real Estate Development Indistries, ktorý sleduje vývoj stavebníctva v krajine, si tento rok prilepšil o 7,5 percenta.
Tvrdohlavosť a trhové princípy
Problémy s ropou si Saudská Arábia si sčasti spôsobila sama svojou tvrdohlavosťou. Jej ceny klesajú preto, lebo na trhu je jej prebytok, čo spôsobili Američania vlastnou produkciou. Saudi tvrdohlavo odmietajú akékoľvek debaty o znížení jej produkcie, pretože sa obávajú, že stratia podiel na trhu. V zúfalej situácii je Venezuela, ktorá patrí medzi ropné štáty OPEC, ale kvôli iracionálnej politike krajín z Perského zálivu je na prahu bankrotu.
V stredu Venezuela navrhla, aby sa minimálne ceny ropy nastavili na 88 dolárov za barel, čo je cena, ktorá by pokryla náklady jej produkciu. V stredu tento návrh odmietla nielen Saudská Arábia, ale aj Kuvajt, Katar a Spojené arabské emiráty. „Nechajme stanoviť jej cenu trh,“ povedal saudský minister pre ropu Ali al-Naimi.
Čakanie na spasenie v podobe vyšších cien je síce v prípade Saudskej Arábie možné, ale analytici upozorňujú, že krajina by sa na ropu nemala do budúcnosti spoliehať. „Kým bude domáca nezamestnanosť taká vysoká a počet ekonomicky aktívnych neporastie, vláde nezostane nič iné, než sa zamerať na reformy ovplyvňujúce súkromný sektor, ktorý krajinu dokáže naviesť iným smerom, než je ropný priemysel,“ tvrdí MMF.
Krajina by mohla petrodoláre nahradiť napríklad potenciálom v cestovnom ruchu. „Turizmus je druhým najdôležitejším ekonomickým sektorom v rámci kráľovstva,“ povedal pre server CNBC.com ekonóm saudskej organizácie Commission for Tourism and National Heritage Fadl Saab Al Bu Ainaian.
Aj napriek doteraz malému podielu na národnom produkte, čo dnes zodpovedá približne 2,7 percenta, toto číslo by sa mohlo ešte zvýšiť. Podľa prepočtov CNBC získava saudská ekonomika zhruba 21,3 miliardy dolárov z turizmu, pričom do tohto čísla nie sú započítaní pútnici, ktorí sa každoročne vydávajú na púť do Mekky.
Keď je klíma zapnutá aj vtedy, keď nie je nik doma
Najväčšia štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco vidí potenciál aj v solárnej energii, ktorá by mohla sčasti kompenzovať výpadky príjmov z ropy. Ide o obrovský obrat, pretože Saudi boli dlhé roky výlučne odkázaní na fosílne palivá, ktoré míňali extrémne neefektívne.
Ako v reportáži tvrdí magazín The Atlantic, ľudia jazdia na obrovských SUV autách, len zopár budov má izoláciu a Saudi sú schopní nechať klimatizáciu pustenú aj vtedy, keď odchádzajú na dovolenku. Väčšina saudskoarabských elektrární je rovnako neefektívna ako domácnosti, ktoré konzumovali v roku 2013 70 percent elektriny kráľovstva. Aj keď má krajina len 30 miliónov ľudí, je šiestym najväčším spotrebiteľom ropy na svete.
Z produkcie, ktorú Saudi vyťažia, dokážu doma spotrebovať až štvrtinu a spotreba domácností rastie ročne o sedem percent. Keď bude tento trend pokračovať, môže sa stať, že do roku 2021 krajina spotrebuje všetku ropu, ktorú vyprodukuje a do roku 2034 sa pokojne môže stať, že sa z ropnej veľmoci stane krajina závislá na dovoze ropy zo susedných krajín. Na tento paradox upozornil britský think tank Chatham House ešte koncom roka 2011 a odvtedy sa toho veľa nezmenilo.
Saudská Arábia naďalej žije v akomsi vákuu, kde ekonomické problémy nie sú prioritné. Bežní obyvatelia si užívajú bohaté sociálne výhody a nemusia platiť žiadne dane z príjmov. Ak chce ostať Sauská Arábia konkurencieschopnou a neriešiť deficity, musí v prvom rade obmedziť zbytočné plytvanie ropou doma.
Investícia do solárnej energie má logiku – krajina má intenzívny prísun slnečného žiarenia počas celého roka a obrovské púštne oblasti, kde by sa solárne panely dali umiestniť. Vláda oznámila, že chce umiestniť do roku 2032 solárne panely, ktoré by vyrobili 41 gigawattov elektriny, čím by prekonali kapacitu svetovej jednotky Nemecko.