Laboratórne vypestované potraviny môžu byť zdraviu nebezpečné, povedal v rozhovore s agentúrou Reuters taliansky minister pôdohospodárstva Francesco Lollobrigida. Jedlo tohto pôvodu označil za „brečku“, ktorá nikdy nemôže chutiť ako skutočné mäso alebo ryba.
Talianska pravicová vláda v marci navrhla zákon, ktorý zakazuje dovoz a výrobu potravín vzniknutých kultiváciou buniek či tkanív získaných z stavovcov. Norma podobne cieli aj na krmivá pre zvieratá laboratórneho pôvodu.
„Odmietame myšlienku štandardizácie produktov - aby boli všetky z laboratórií rovnaké. To vymaže kultúru spätú s našou krajinou,“ konštatoval Lollobrigida, vysokopostavený člen strany Bratia Talianska premiérky Georgii Meloniovej.
Zákon, ktorý musí ešte schváliť parlament, rozzúril organizácie, podľa ktorých výroba mäsa bez chovu zvierat zmierni klimatickú zmenu a obmedzí emisie skleníkových plynov. Zoskupenia, ako sú ochrancovia zvierat z organizácie LAV, sa domnievajú, že Rím obmedzuje možnosti spotrebiteľov, ktorí sa zaujímajú o dobré životné podmienky zvierat.
Lollobrigida však túto kritiku odmieta. Chov zvierat je podľa neho v Taliansku udržateľný a minister odmieta porovnávanie priemyselného a poľnohospodárskeho znečistenia. Poukázal na to, že laboratórne pestované potraviny potrebujú tiež veľa energie.
„Nadnárodné spoločnosti do tohto odvetvia investujú, z ich pohľadu je to dobrý biznis,“ argumentuje taliansky minister pôdohospodárstva. Firmy podľa neho potom budú môcť zriadiť fabriky, kde sú nízke náklady na energiu a pracovnú silu, a zvýšiť tak svoje tržby.
Vláda premiérky Meloniovej sa zaviazala chrániť taliansku kuchyňu pred technologickými inováciami, ktoré považuje za škodlivé. Kabinet premenoval Lollobrigidov rezort v tomto duchu na ministerstvo pôdohospodárstva a potravinovej suverenity.