Novým zákonom o verejnom obstarávaní, na ktorom začína pracovať rezort spravodlivosti, by sa mal posilniť systém kontroly procesov. Súčasne by mali nákupom predchádzať aj ekonomické analýzy, či štát dané tovary a služby vôbec potrebuje a v akej miere. Po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi Americkej obchodnej komory (AmCham) na Slovensku o tom informovala ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).
Ďalším problémom, ktorý by mala novela zákona riešiť, je aj nízky záujem uchádzačov o verejné zákazky. "Keď čísla hovoria, že do jedného verejného obstarávania sa prihlási v priemere 2,75 uchádzača, tak niekde je chyba. Tie kritériá sú nastavené tak, že vyhovujú často len jednému uchádzačovi," upozornila Žitňanská.
V roku 2009 ministerstvá a štátne inštitúcie vynaložili v rámci verejného obstarávania sumu 5,2 miliardy eur. "To predstavuje viac ako osem percent hrubého domáce produktu (HDP) a takzvaní sektoroví obstarávatelia vydali nad túto sumu ešte ďalších 3,8 miliardy eur," poukázala ministerka na závažnosť otázky verejného obstarávania.
Podľa riaditeľa AmCham Jake Slegersa majú podnikatelia združení v AmCham na Slovensku často negatívne skúsenosti s justíciou. "Mnohí aj v našom prieskume poukázali na zdĺhavé, mätúce a netransparentné procesy. Preto by sme chceli s ministerstvom spravodlivosti spolupracovať na zlepšení situácie v tejto oblasti," dodal.
Pracovná skupina AmCham už pripravila pre rezort zoznam odporúčaní pre reformu právnej úpravy zákona o verejnom obstarávaní. Ako uviedla zástupkyňa AmCham Zuzana Šimeková, v hlavných oblastiach našli s rezortom zhodu.
Ilustračné foto na titulke - SITA/Jozef Jakubčo