Britská premiérka Liz Trussová upustila od plánu na zníženie dane pre najlepšie zarábajúcich len 10 dní od zverejnenia tohto opatrenia. Snaží sa tak potlačiť narastajúcu rebéliu poslancov v jej vlastnej Konzervatívnej strane, informoval Bloomberg.
Minister financií Kwasi Kwarteng oznámil rozhodnutie v tweete v pondelok skoro ráno (3. októbra), kde uviedol: „Chápeme a počúvali sme“. Vo vyhlásení skonštatoval, že rozhodnutie zrušiť 45-percentnú sadzbu dane z príjmu sa stalo „rozptylujúcim“.
We get it, and we have listened. pic.twitter.com/lOfwHTUo76
— Kwasi Kwarteng (@KwasiKwarteng) October 3, 2022
Libra okamžite vyskočila až o jedno percento a o 09:04 sa v Londýne obchodovala o 0,2 percenta vyššie voči doláru.
Veľké rozpaky
Obrat zo strany L. Trussovej a K. Kwartenga vyvoláva podľa agentúry Bloomberg veľké rozpaky. Strávili niekoľko dní obhajovaním svojich fiškálnych opatrení, zverejnených 23. septembra. Premiérka ešte teraz v nedeľu povedala, že sa zaviazala k balíku, zatiaľ čo minister financií je presvedčený, že by sa mali „držať kurzu“ a že plán bol „správny“.
Zvrat v hlavnej politike len mesiac od začiatku úradovania novej britskej vlády nevyhnutne podnieti špekulácie o budúcnosti L. Trussovej aj K. Kwartenga na svojich pozíciách. O rezignácii kvôli tejto záležitosti však neuvažujú. Bývalý minister a terajší člen britského parlamentu Grant Shapps, ktorého L. Trussová odvolala, keď vytvorila svoj špičkový tím, povedal pre BBC: „Chcem, aby premiérka prežila.“
Kwartengov balík, prezývaný vládny „rastový plán“, vyvolal otras trhu, poslal libru na historické minimum voči doláru a prinútil Bank of England k dramatickému zásahu, aby odvrátil pád meny.
Najmenej populárne opatrenie
Zrušenie 45-percentnej sadzby pre najlepšie zarábajúcich bolo najmenej populárnym opatrením, ktoré prišlo v čase, keď bežní Briti zápasia s krízou životných nákladov, spôsobenou nárastom inflácie až na 40-ročné maximá. Ich by sa totiž daňové zmeny veľmi nedotkli, zatiaľ bohatí Briti by platili nižšie dane.
Opatrenie narazilo na nesúhlas medzi britskými konzervatívcami. Bývalý minister Johnsonovej vlády Michael Gove pre BBC povedal, že odstránenie najvyššej sadzby dane z príjmu pre najlepšie zarábajúcich bolo nesprávne rozhodnutie a naznačil, že ho nepodporí.
Veľká časť protestov zo strany konzervatívcov pramenila z dvoch obáv: že zníženie daní bude financované pôžičkami v čase, keď vláda už zvyšuje úroveň dlhu, aby pomohla Britom s prudko rastúcimi účtami za energiu; a že zníženie najvyššej sadzby dane z príjmu vyzerá tak, že vláda počas krízy životných nákladov uprednostňuje najbohatších ľudí pred tými s nižšími príjmami.
Samotný minister K. Kwarteng sa v posledných dňoch rozprával s približne 25 poslancami, aby ich uistil, že jeho zníženie daní môže pomôcť ekonomike. Pre rozhlasovú stanicu LBC povedal, že preberá „plnú zodpovednosť“ za opatrenia, ktoré oznámil, a tiež, že „musel vziať na vedomie, čo ľudia hovoria“.