Americká centrálna banka (Fed) musí konať rýchlo a agresívne s cieľom zredukovať súčasnú vysokú infláciu.

Uviedla to v utorok členka Rady guvernérov Fedu Lael Brainardová. Tá pritom patrí k finančníkom, ktorí preferujú uvoľnenú menovú politiku a nízke úrokové sadzby. 

Brainardová uviedla, že súčasťou sprísňovania menovej politiky bude stabilné tempo zvyšovania úrokových sadzieb a rýchla redukcia objemu dlhopisov, ktoré má centrálna banka vo svojom vlastníctve.

Jej vyhlásenie naznačuje, že rast úrokových sadzieb by mohol byť výraznejší než tradičný posun smerom nahor o 25 bázických bodov.

„Miera inflácie je v súčasnosti príliš vysoká a je tu riziko ďalšieho rastu," uviedla Brainardová. „Výbor je pripravený prijať aj dôraznejšie kroky, ak indikátory inflácie a inflačné očakávania budú signalizovať, že takýto krok je nevyhnutný."

Americká centrálna banka v marci zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov.

Bolo to prvé zvýšenie po viac než troch rokoch a podľa analytikov budú nasledovať ďalšie. Navyše, trhy očakávajú, že Fed na májovom zasadnutí príde s plánom znižovania objemu dlhopisov vo svojom vlastníctve. Podľa najnovších vyhlásení Brainardovej bude tento proces rýchly.

Ďalšie dôležité správy

WA 19 archív Washington - Na archívnej snímke z 5. februára 2018 je pečať amerického Federálneho rezervného systému (Fed) vo Washingtone. Ázijské akciové trhy zaznamenali v utorok 24. marca 2020 rast, keď zareagovali najmä na nové opatrenia americkej centrálnej banky na podporu ekonomiky. Náladu na trhoch však podporil aj nákup aktív zo strany japonskej centrálnej banky, na čo hlavný index tokijskej burzy zaznamenal najvýraznejší rast za vyše štyroch rokov. FOTO TASR/AP

  
FILE - In this Feb. 5
Neprehliadnite

Fedom preferovaný ukazovateľ inflácie je najvyšší od roku 1983